Laddar

Nestlé NAN PRO 3 Mjölkdryck för småbarn 1000ml
Alla Nestlé NAN produkterInformation
Information
Nestlé NAN PRO 3 är en drickfärdig mjölkdryck anpassad efter näringsbehoven hos friska barn från 12 månader som en del av en varierad kost. NAN PRO 3…
Tillverkningsland
Allergener
Mjölk, Sojabönor, Laktos
Ingredienser
Vatten, SKUMMJÖLK, VASSLEPREMEAT (MJÖLK), vegetabiliska oljor (raps, solros), GRÄDDE, stärkelse (majs), LAKTOS (MJÖLK), surhetsreglerande medel (kaliumcitrat), emulgeringsmedel (SOJALECITIN), mineralämnen (natrium, kalcium, järn, zink, jod), vitaminer (A, D, C, riboflavin, B12), 2′-O-fukosyllaktos (2'-FL), förtjockningsmedel (karragenan). Näringsdeklaration per 100ml: linolsyra 498mg, alfalinolensyra 93mg, 2'-O-fukosyllaktos 0, 03g.
Kontaktuppgifter
Suomen Nestlé Oy
PL 50, 02151 Espoo
kuluttajapalvelu@fi.https://nestle.com, 0800-06161
EAN
Egenskaper
Egenskaper
Förvaringsanvisning
Bäst före utgången av: Oöppnad i rumstemperatur, se datummärkning på ovansidan. Öppnad förpackning, återförsluten, i kylskåp högst 48 timmar. Förpackad i skyddande atmosfär.
Bruksanvisning
VIKTIGT! Följ instruktionerna noga. Att förvara, tillbereda och/eller ge barnet mat på ett felaktigt sätt kan utsätta barnet för hälsorisker. Håll uppsikt över barnet medan det äter, för att säkra att barnet inte sätter något i halsen.
Näringsinnehåll
Näringsinnehåll
| Näringsdeklaration | 100 ml |
|---|---|
| Energi | 278 kJ / 66 kcal |
| Fett | 3,1 g |
| - varav mättat fett | 0,7 g |
| Kolhydrat | 8,6 g |
| - varav sockerarter | 7,2 g |
| Protein | 1 g |
| Salt | 0,09 g |
| Kalcium | 122 mg |
| Järn | 1,2 mg |
| Fiber | 0 g |
| Jod | 19,7 µg |
| Riboflavin | 0,3 mg |
| Vitamin A | 59,7 µg |
| Vitamin B12 | 0,4 µg |
| Vitamin C | 13 mg |
| Vitamin D | 1 µg |
| Zink | 0,8 mg |
| Näringsdeklaration | 100 ml |
|---|---|
| Laktos | 7 g |


