Laddar

Nestlé NAN Sensilac 1 Modersmjölkersättning 800g
Alla Nestlé NAN produkterFörpackningsmärkningar
Förpackningsmärkningar
Information
Information
NAN EXPERTPRO SENSITIVE 1 pulver i 800g burk er en Modersmjölksersättning uteslutande baserad på mjölk- från födseln. NAN EXPERTPRO SENSITIVE 1…
Tillverkningsland
Allergener
Mjölk, Sojabönor, Laktos
Ingredienser
Avsaltat VASSLEPULVER (MJÖLK), vegetabiliska oljor (solros, raps), SKUMMJÖLKSPULVER, LAKTOS (MJÖLK), galakto-oligosackarider (GOS), mineralämnen (natrium, kalium, kalcium, järn, magnesium, zink, jod, koppar, mangan, selen), fruktooligosackarider (FOS), olja från Mortierella alpina, olja från mikroalgen Schizochytrium sp., emulgeringsmedel (SOJALECITIN), surhetsreglerande medel (citronsyra), kolinbitartrat, L-fenylalanin, vitaminer (A, D, E, K, C, tiamin, riboflavin, niacin, B6, folsyra, B12, biotin, pantotensyra), L. reuteri*, taurin, L-histidin, inositol, nukleotider (adenosin 5’-monofosfat, cytidin 5’-monofosfat, guanosin 5’-monofosfat, uridin 5’-monofosfat), L-karnitin. *Limosilactobacillus reuteri (DSM 17938) under license från BioGaia AB. Näringsdeklaration: linolsyra 4400mg, alfalinolensyra 400mg, arakidonsyra 130mg, dokohexaensyre 130mg, galacto-oligosaccharider 1, 7g, frukto-oligosaccharider 0, 31g, vassleprotein:kasein-förhållandet 70/30, fluorid ≤60µg, kolin 170mg, inostol 77mg, L-carnitin 11mg.
Kontaktuppgifter
Suomen Nestlé Oy
Keilasatama 5, 02150 Espoo
EAN
Egenskaper
Egenskaper
Förvaringsanvisning
Bäst före utgången av: Se botten. Öppnad förpackning bör förbrukas inom 3 veckor. Produkten är förpackad i skyddande atmosfär för att bevara kvalitet och smak.
Bruksanvisning
VIKTIGT! Barnet kan bli sjukt av felaktig spädning och om vatten och flaska inte kokats. Riskera inte hälsan med felaktig lagring, beredning, matning. Följ instruktionerna noga. Tillaga en flaska åt gången, mata direkt och släng resterna. Håll barnet när du matar så du ser att det inte sätter i halsen.
Näringsinnehåll
Näringsinnehåll
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Energi | 2 172 kJ / 519 kcal |
| Fett | 28 g |
| - varav mättat fett | 2,5 g |
| - varav fleromättat fett | 5,2 g |
| - varav enkelomättat fett | 18 g |
| Kolhydrat | 56 g |
| - varav sockerarter | 55 g |
| Protein | 9,6 g |
| Biotin | 13 µg |
| Kalcium | 330 mg |
| Klorid | 390 mg |
| Koppar | 0,4 mg |
| Järn | 2,4 mg |
| Fiber | 2 g |
| Foolihappo | 84 µg |
| Jod | 105 µg |
| Kalium | 660 mg |
| Magnesium | 44 mg |
| Mangan | 140 µg |
| Natrium | 165 mg |
| Niacin | 4,3 mg |
| Nukleotidi | 15 mg |
| Oligosakkarideja | 3,1 g |
| Fosfor | 185 mg |
| Pantotensyra | 4,2 mg |
| Riboflavin | 1,4 mg |
| Selen | 27 µg |
| Tauriini | 36 mg |
| Tiamin | 0,6 mg |
| Vitamin A | 450 µg |
| Vitamin B12 | 1,7 µg |
| Vitamin B6 | 0,3 mg |
| Vitamin C | 100 mg |
| Vitamin D | 12 µg |
| Vitamin E | 14 mg |
| Vitamin K | 40 µg |
| Zink | 3,7 mg |
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Laktos | 55 g |


