Laddar
Vaihda kieltä
Ändra språk
Produkternas datakvalitet kan variera beroende på språkval.

Nestlé Nesquik 625g puffar av vete, majs och kakao
Alla Nesquik produkterUngefär5,59 €
Vertailuhinta 8,94 €/kg
Information
Information
Spröda puffar av vete, majs och kakao.
Tillverkningsland
Polen
Allergener
Mjölk, Nöt, Jordnöt, Spannmål och -produkter som innehåller gluten, Vete
Ingredienser
FullkornsVETEmjöl (52, 7 %), socker, majssemolina (17, 1 %), glukossirap, fettreducerat kakaopulver* (5, 5 %), kalciumkarbonat, solrosolja, salt, naturlig arom, järn, vitaminer (B3, B5, D, B6, B1, B2, B9). Kan innehålla MJÖLK och NÖTTER. *Rainforest Alliance certifierad.
Kontaktuppgifter
Suomen Nestlé Oy
Keilasatama 5, 02150 Espoo
0800 0 6161, kuluttajapalvelu@fi.https://nestle.com
EAN
5900020018656
Vi uppdaterar produktinformationen regelbundet. Vi rekommenderar dock att du alltid kontrollerar ingredienserna på produktförpackningen.
Egenskaper
Egenskaper
Förvaringsanvisning
Förvaras torrt och svalt. Stäng påsen efter användning.
Näringsinnehåll
Näringsinnehåll
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Energi | 1 599 kJ / 378 kcal |
| Fett | 3 g |
| - varav mättat fett | 0,7 g |
| Kolhydrat | 74,6 g |
| - varav sockerarter | 22,1 g |
| Protein | 8,7 g |
| Salt | 0,20 g |
| Kalcium | 502 mg |
| Järn | 11 mg |
| Fiber | 9,3 g |
| Foolihappo | 200 µg |
| Niacin | 15 mg |
| Pantotensyra | 6,2 mg |
| Riboflavin | 1,5 mg |
| Tiamin | 1,1 mg |
| Vitamin B6 | 1,4 mg |
| Vitamin D | 2,6 µg |

