Laddar

Nestlé Nesquik Duo 325g kakaoflingor och flingor med vit chokladöverdrag
Alla Nesquik produkterInformation
Information
Nesquik kakaoflingor och flingor med vit chokladöverdrag (30%) samt 7 vitaminer, kalcium och järn.
Tillverkningsland
Allergener
Mjölk, Nöt, Jordnöt, Spannmål och -produkter som innehåller gluten, Vete
Ingredienser
FullkornsVETEmjöl (49, 6%), socker, majssemolina (12, 4%), vit choklad (10, 7%) (socker, helMJÖLKspulver, kakaosmör*, MJÖLKfett, emulgeringsmedel (lecitin), naturlig arom), glukossirap, fettreducerat kakaopulver* (3, 9%), rismjöl (3, 9%), VETEmjöl (2, 2%), solrosolja, kalciumkarbonat, ytbehandlingsmedel (gummi arabicum, polydextros), salt, naturlig arom, järn, vitaminer (B3, B5, D, B6, B1, B2, B9). Kan innehålla NÖTTER. *Rainforest Alliance certifierad. Läs mer på: ra.org
Kontaktuppgifter
Suomen Nestlé Oy
Keilasatama 5, 02150 Espoo
0800 0 6161, kuluttajapalvelu@fi.https://nestle.com
EAN
Egenskaper
Egenskaper
Förvaringsanvisning
Förvaras torrt och svalt. Stäng posen efter användning.
Näringsinnehåll
Näringsinnehåll
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Energi | 1 674 kJ / 397 kcal |
| Fett | 6,6 g |
| - varav mättat fett | 2,9 g |
| Kolhydrat | 71,3 g |
| - varav sockerarter | 22,2 g |
| Protein | 8,8 g |
| Salt | 0,19 g |
| Kalcium | 436 mg |
| Järn | 9,7 mg |
| Fiber | 8,1 g |
| Foolihappo | 174 µg |
| Niacin | 14 mg |
| Pantotensyra | 5,2 mg |
| Riboflavin | 1,3 mg |
| Tiamin | 1 mg |
| Vitamin B6 | 1,2 mg |
| Vitamin D | 3,1 µg |

