Laddar

Nestlé Sinlac Mejerifri och glutenfri risgröt 6 mån 500g
Alla Nestlé produkterInformation
Information
För allergiska eller överkänsliga barn
Sinlac specialgröt har utvecklats för ett barn med allergi mot komjölksprotein. Sinlac är även laktosfritt…
Tillverkningsland
Ingredienser
Hydrolyserat rismjöl (72%), johannesbrödproteinpulver (16%), vegetabiliska oljor (raps, solros), L-tyrosin, L-leucin, L-valin, L-lysin, L-fenylalanin, L-isoleucin, L-treonin, L-tryptofan, L-cystin, L-histidin, mineralämnen (kalcium, järn, zink, jod), vitaminer (A, D, E, C, tiamin, riboflavin, niacin, B6, folsyra, B12, biotin, pantotensyre).
Kontaktuppgifter
Suomen Nestlé Oy
PL 50, 02151 Espoo
0800-06161, kuluttajapalvelu@fi.https://nestle.com
EAN
Egenskaper
Egenskaper
Förvaringsanvisning
Lagras torrt, ej över normal rumstemperatur. Sedan förpackningen öppnats bör gröten förbrukas inom 1 månad. Bäst före utgången av.
Bruksanvisning
Tvätta händerna och använd kun rene redskaper. Serveras alltid till ett sittande barn under uppsyn. Vätskemängden kan varieres till lagom konsistens. Till en portion används 1,5 deciliter vatten och 5 matsskedar (msk) grötpulver. 1msk = 15ml.
Näringsinnehåll
Näringsinnehåll
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Energi | 1 772 kJ / 424 kcal |
| Fett | 11 g |
| - varav mättat fett | 1,1 g |
| Kolhydrat | 64,2 g |
| - varav sockerarter | 4,6 g |
| Protein | 15 g |
| Salt | 0,10 g |
| Biotin | 20 µg |
| Kalcium | 510 mg |
| Järn | 8 mg |
| Fiber | 3,9 g |
| Foolihappo | 15,4 µg |
| Jod | 50 µg |
| Natrium | 0 g |
| Niacin | 3 mg |
| Pantotensyra | 0,8 mg |
| Riboflavin | 0,3 mg |
| Tiamin | 0,9 mg |
| Vitamin A | 430 µg |
| Vitamin B12 | 0,8 µg |
| Vitamin B6 | 0,5 mg |
| Vitamin C | 74 mg |
| Vitamin D | 5,1 µg |
| Vitamin E | 4,6 mg |
| Zink | 5,3 mg |


