Laddar

Nutrilett VLCD Chicken Soup kycklingsoppa 10x35g
Alla Nutrilett produkterFörpackningsmärkningar
Förpackningsmärkningar
Information
Information
Nutrilett Chicken soup är en komplett kostersättning för viktkontroll med mycket lågt energiinnehåll. En portion färdig kycklingsoppa innehåller 2 g…
Tillverkningsland
Allergener
Mjölk, Spannmål och -produkter som innehåller gluten, Sojabönor, Selleri, Korn, Havre, Råg, Vete
Ingredienser
SOJAPROTEIN, fettpulver (SOJAOLJA, rapsolja, glukossirap, MJÖLKPROTEIN, naturlig arom, maltodextrin, mineraler (kalium, natrium, kalcium, magnesium, zink, järn, mangan, koppar, jod, selen, molybden), aromer (innehåller SOJA), cikoriarotfiber (inulin), emulgeringsmedel (SOJALECITIN), lökpulver, kycklingpulver 1% (kyckling, glutenfritt VETEFIBER, salt, rosmarinextrakt), kryddor, jästextrakt, stabiliseringsmedel (xantangummi), SELLERIPULVER 0, 4%, vitlökpulver, vitaminer (vitamin C, niacin, vitamin E, pantotensyra, riboflavin, vitamin B6, tiamin, vitamin A, folsyra, vitamin K, biotin, vitamin D (D2), vitamin B12), kolin, salt, persilja. Kan innehålla spår av vete, råg, korn och havre.
Kontaktuppgifter
Orkla Care Oy
01510 Vantaa
010 218 3700, https://nutrilett.fi
Marknadsförare
Orkla Care Oy
01510 Vantaa
010 218 3700, https://nutrilett.fi
EAN
Egenskaper
Egenskaper
Förvaringsanvisning
Förvaras i rumstemperatur.
Bruksanvisning
Med Nutrilett komplett kostersättning för viktkontroll byter du ut samtliga måltider i upp till 8 veckor med 5 påsar per dag. Det är viktigt att du tar alla 5 påsarna varje dag för att vara säker på att du får i dig alla nödvändiga näringsämnen. Det är även viktigt att dricka rikligt med vatten. Töm påsens innehåll i en kopp eller skål. Tillsätt 2 dl kokande vatten under omrörning. Fortsätt att röra tills pulvret har löst upp sig. Det är viktigt att följa tillredningsanvisningarna.
Näringsinnehåll
Näringsinnehåll
| Näringsdeklaration | 1 st |
|---|---|
| Energi | 606 kJ / 144 kcal |
| Fett | 6,2 g |
| - varav mättat fett | 1 g |
| - varav fleromättat fett | 3,2 g |
| - varav enkelomättat fett | 1,6 g |
| Kolhydrat | 6,2 g |
| - varav sockerarter | 0,9 g |
| Protein | 15 g |
| Salt | 1,60 g |
| Biotin | 9,6 µg |
| Kalcium | 205 mg |
| Klorid | 936 mg |
| Koppar | 0,5 mg |
| Järn | 3,4 mg |
| Fiber | 2 g |
| Foolihappo | 45,8 µg |
| Jod | 36 µg |
| Kalium | 0,7 g |
| Magnesium | 33,3 mg |
| Mangan | 0,7 mg |
| Molybden | 16 µg |
| Natrium | 630 mg |
| Niacin | 4,1 mg |
| Fosfor | 189 mg |
| Pantotensyra | 1,2 mg |
| Riboflavin | 0,5 mg |
| Selen | 17 µg |
| Tiamin | 0,2 mg |
| Vitamin A | 168 µg |
| Vitamin B12 | 0,7 µg |
| Vitamin B6 | 0,4 mg |
| Vitamin C | 32 mg |
| Vitamin D | 2,9 µg |
| Vitamin E | 2,4 mg |
| Vitamin K | 17 µg |
| Zink | 2,5 mg |
| Näringsdeklaration | 1 st |
|---|---|
| Laktos | 0,1 g |


