Laddar

Nutrilett VLCD Strawberry Shake shake med jordgubbssmak 10x35g
Alla Nutrilett produkterFörpackningsmärkningar
Förpackningsmärkningar
Information
Information
Nutrilett Strawberry Shake är en komplett kostersättning för viktkontroll med mycket lågt energiinnehåll. En shakeportion med jordgubbsmak innehåller…
Tillverkningsland
Allergener
Mjölk, Spannmål och -produkter som innehåller gluten, Sojabönor, Selleri, Korn, Havre, Råg, Vete
Ingredienser
SOJAPROTEIN, MJÖLKPROTEIN, fettpulver (SOJAOLJA, rapsolja, glukossirap, MJÖLKPROTEIN, naturlig arom, fruktos, mineraler (kalium, natrium, kalcium, magnesium, zink, järn, mangan, koppar, jod, selen, molybden), cikoriarotfiber (inulin), emulgeringsmedel (SOJALECITIN), aromer, jordgubbspulver 1%, färgämne (rödbetsrött), vitaminer (vitamin C, niacin, vitamin E, pantotensyra, riboflavin, vitamin B6, tiamin, vitamin A, folsyra, vitamin K, biotin, vitamin D (D2), vitamin B12), kolin, stabiliseringsmedel (xantangummi), sötningsmedel (aspartam, acesulfam K). Kan innehålla spår av vete, råg, korn, havre och selleri.
Kontaktuppgifter
Orkla Care Oy
01510 Vantaa
010 218 3700, https://nutrilett.fi
EAN
Egenskaper
Egenskaper
Förvaringsanvisning
Förvaras i rumstemperatur.
Bruksanvisning
Med Nutrilett komplett kostersättning för viktkontroll byter du ut samtliga måltider i upp till 8 veckor med 5 påsar per dag. Det är viktigt att du tar alla 5 påsarna varje dag för att vara säker på att du får i dig alla nödvändiga näringsämnen. Det är även viktigt att dricka rikligt med vatten. Häll 2 dl kallt vatten i en shaker eller ett glas. (Paketet innehåller inte shaker.) Häll i påsens innehåll. Skaka i 10–10 sekunder. OBS! Ej med varmt vatten. Det är viktigt att följa tillredningsanvisningarna.
Näringsinnehåll
Näringsinnehåll
| Näringsdeklaration | 1 st |
|---|---|
| Energi | 631 kJ / 150 kcal |
| Fett | 6,5 g |
| - varav mättat fett | 0,9 g |
| - varav fleromättat fett | 3,2 g |
| - varav enkelomättat fett | 1,8 g |
| Kolhydrat | 6,9 g |
| - varav sockerarter | 5,3 g |
| Protein | 15 g |
| Salt | 0,86 g |
| Biotin | 10 µg |
| Kalcium | 227 mg |
| Klorid | 524 mg |
| Koppar | 0,3 mg |
| Järn | 2,2 mg |
| Fiber | 2,2 g |
| Foolihappo | 50 µg |
| Jod | 36 µg |
| Kalium | 0,6 g |
| Magnesium | 30,1 mg |
| Mangan | 0,7 mg |
| Molybden | 16 µg |
| Natrium | 340 mg |
| Niacin | 4,2 mg |
| Fosfor | 183 mg |
| Pantotensyra | 1,2 mg |
| Riboflavin | 0,5 mg |
| Selen | 17 µg |
| Tiamin | 0,2 mg |
| Vitamin A | 169 µg |
| Vitamin B12 | 1,5 µg |
| Vitamin B6 | 0,4 mg |
| Vitamin C | 32 mg |
| Vitamin D | 2,9 µg |
| Vitamin E | 2,4 mg |
| Vitamin K | 17 µg |
| Zink | 2,3 mg |
| Näringsdeklaration | 1 st |
|---|---|
| Laktos | 0,6 g |


