Laddar

Nutrilon AR 400 g, för kostbehandling av reflux, från födseln.
Alla Nutrilon produkterInformation
Information
Livsmedel för speciella medicinska ändmål för kostbehandling av reflux, från födseln. Skall användas under medicinsk övervakning.
Nutricia har över…
Tillverkningsland
Allergener
Fiskar, Mjölk, Sojabönor
Ingredienser
Laktos (komJÖLK), vegetabiliska oljor (palm-, kokos-, raps-, solros-, oljesyrarik solrosolja), fettfri komJÖLK, VASSLEpulver (komJÖLK), galakto-oligosackarider (komJÖLK), förtjockningsmedel (fruktkärnmjöl), VASSLEprotein (komJÖLK), FISKolja, frukto-oligosackarider, mineralämnen (kalcium, kalium, natrium, magnesium, järn, zink, koppar, jod, mangan, selen), Mortierella alpina -olja, kolin, emulgeringsmedel (SOJAlevitin), inositol, vitaminer (C, E, pantotensyra, niacin, A, tiamin, B6, riboflavin, folsyra, K, D3, biotin, B12), aminosyror (taurin, L-tryptofan), L-karnitin, nukleotider, surhetsreglerande medel (askorbylpalmitat).
Kontaktuppgifter
Danone Oy
PL 1199, 00101 Helsinki
EAN
Egenskaper
Egenskaper
Förvaringsanvisning
Torrt i rumstemperatur. Använd öppnad förpackning inom en månad. Tillslut väl. Förpackat i skyddande atmosfär.
Näringsinnehåll
Näringsinnehåll
| Näringsdeklaration | 100 ml |
|---|---|
| Energi | 276 kJ / 66 kcal |
| Fett | 3,4 g |
| - varav mättat fett | 1,5 g |
| - varav fleromättat fett | 0,6 g |
| - varav enkelomättat fett | 1,3 g |
| Kolhydrat | 7,3 g |
| - varav sockerarter | 7,2 g |
| Protein | 1,3 g |
| Salt | 0,05 g |
| Biotin | 1,7 µg |
| Kalcium | 79 mg |
| Klorid | 53 mg |
| Koppar | 0,1 mg |
| Järn | 0,8 mg |
| Fiber | 0,7 g |
| Foolihappo | 14 µg |
| Jod | 13 µg |
| Kalium | 75 mg |
| Magnesium | 5,1 mg |
| Mangan | 0 mg |
| Niacin | 0,4 mg |
| Fosfor | 51 mg |
| Pantotensyra | 0,5 mg |
| Riboflavin | 0,1 mg |
| Selen | 3 µg |
| Tiamin | 0,1 mg |
| Vitamin A | 58 µg |
| Vitamin B12 | 0,1 µg |
| Vitamin B6 | 0 mg |
| Vitamin C | 9,2 mg |
| Vitamin D | 1,6 µg |
| Vitamin E | 1,1 mg |
| Vitamin K | 5,8 µg |
| Zink | 0,6 mg |


