Laddar

Nutrilon Nutriton 135g, förtjockningsmedel i pulverform, livsmedel för speciella medicinska ändamål
Alla Nutrilon produkterInformation
Information
Livsmedel för specialla medicinska ändamål för kostbehandling av reflux, från födseln. Skall användas under medicinsk övervakning.
Nutricia har…
Tillverkningsland
Ingredienser
Maltodextrin, fruktkärnmjöl, mineralämnen (kalcium, järn, zink).
Kontaktuppgifter
Danone Oy
PL 1199, 00101 Helsinki
EAN
Egenskaper
Egenskaper
Förvaringsanvisning
Torrt i rumstemperatur. Använd öppnad förpackning inom en månad. Tillslut väl. Förpackat i skyddande atmosfär.
Bruksanvisning
Blandningsföreskrift: Tvätta händerna och använd endast rena redskap för tillagning och servering. Följ hygieniska tillagningsmetoder. Använd endast det bifogade dosmåttet för att mäta upp produkten. 1 dosmått = 1,7 g pulver. Mät upp strukna mått pulver. Tillred endast en portion åt gången i direkt anslutning till måltiden. Häll bort rester som inte gått åt under måltiden. Förvara ej färdig blandning. Matas endast oralt eller genom matningssond. I modersmjölk, modersmjölksersättning eller annan näringsdryck: Pulvret löser sig bäst i uppvärmd (ca. 40°C) vätska. Tillsätt ett struket dosmått pulver per 100 ml vätska. Om du tillreder beredningen i nappflaska, stäng flaskan väl och snurra den vertikalt mellan dina händer i 5 sekunder efter att du tillsatt pulvret. Skaka sedan flaskan i 20 sekunder tills pulvret löst sig. Låt drycken förtjockna i ca. 7 minuter. Vänd flaskan upp och ner igen innan du ger blandningen åt barnet. Pröva temperaturen på insidan av din handled och provsmaka. Und
Näringsinnehåll
Näringsinnehåll
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Energi | 1 362 kJ / 321 kcal |
| Fett | 0,3 g |
| - varav mättat fett | 0 g |
| Kolhydrat | 66,2 g |
| - varav sockerarter | 6 g |
| Protein | 1,6 g |
| Salt | 0,02 g |
| Kalcium | 335 mg |
| Järn | 8,8 mg |
| Fiber | 25,1 g |
| Zink | 5,3 mg |


