Laddar

Nutrilon Omneo 1 400 g, livsmedel för speciella medicinska ändmål för spädbarn, 0-6 mån.
Alla Nutrilon produkterInformation
Information
Livsmedel för speciella medicinska ändmål för kostbehandling av kolik och förstoppning, 0-6 mån.
Nutricia har över 120 års kompetens inom tidiga…
Tillverkningsland
Allergener
Fiskar, Mjölk, Sojabönor
Ingredienser
Hydrolyserat vassleprotein (KOMJÖLK), vegetabiliska oljor (palm-, raps-, solros-, oleinsyrarik solros- och kokosolja), glukossirap, galakto-oligosackarider (KOMJÖLK), maltodextrin, potatisstärkelse, majsstärkelse, laktos (KOMJÖLK), frukto-oligosackarider, FISKOLJA, mineralämnen (kalium, kalcium, magnesium, natrium, järn, zink, jod, koppar, mangan, selen), vitaminer (C, E, pantotensyra, A, tiamin, B6, folsyra, riboflavin, K, D3, biotin, B12), kolin, Mortierella alpina -olja, inositol, taurin, emulgeringsmedel (SOJALECITIN), surhetsreglerande medel (askorbylpalmitat).
Kontaktuppgifter
Danone Oy
PL 1199, 00101 Helsinki
EAN
Näringsinnehåll
Näringsinnehåll
| Näringsdeklaration | 100 ml |
|---|---|
| Energi | 276 kJ / 66 kcal |
| Fett | 3,4 g |
| - varav mättat fett | 1,4 g |
| - varav enkelomättat fett | 1,4 g |
| Kolhydrat | 7 g |
| - varav sockerarter | 3,3 g |
| Protein | 1,5 g |
| Fiber | 0,6 g |
| Natrium | 28 mg |
| Näringsdeklaration | 100 ml |
|---|---|
| Laktos | 2,7 g |


