Laddar

Nutrilon Omneo 2 800 g, livsmedel för speciella medicinska ändmål för spädbarn, 6-12 mån
Alla Nutrilon produkterInformation
Information
Livsmedel för speciella medicinska ändmål för kostbehandling av kolik och förstoppning, 6-12 mån.
Nutricia har över 120 års kompetens inom tidiga…
Tillverkningsland
Allergener
Fiskar, Mjölk, Sojabönor
Ingredienser
Hydrolyserat vassleprotein (KOMJÖLK), vegetabiliska oljor (palm-, raps-, solros-, oljesyrarik solros-, kokosolja), glukossirap, maltodextrin, galakto-oligosackarider (KOMJÖLK), stärkelse (potatis, majs), laktos (KOMJÖLK), frukto-oligosackarider, FISKOLJA, mineralämnen (kalium, kalcium, magnesium, natrium, järn, zink, koppar, jod, mangan, selen), kolin, Mortierella alpina -olja, vitaminer (C, E, niacin, pantotensyra, riboflavin, A, tiamin, B6, folsyra, K, biotin, D3, B12), inositol, taurin, L-karnitin, nukleotider, emulgerinsmedel (SOJALECITIN), antioxidationsmedel (askorbylpalmitat).
Kontaktuppgifter
Danone Oy
PL 1199, 00101 Helsinki
EAN
Näringsinnehåll
Näringsinnehåll
| Näringsdeklaration | 100 ml |
|---|---|
| Energi | 286 kJ / 68 kcal |
| Fett | 3,1 g |
| - varav mättat fett | 1,3 g |
| - varav fleromättat fett | 0,5 g |
| - varav enkelomättat fett | 1,3 g |
| Kolhydrat | 8,1 g |
| - varav sockerarter | 3,5 g |
| Protein | 1,6 g |
| Salt | 0,07 g |
| Kalcium | 72 mg |
| Järn | 1 mg |
| Fiber | 0,6 g |
| Foolihappo | 15 µg |
| Kalium | 80 mg |
| Natrium | 30 mg |
| Niacin | 0,5 mg |
| Fosfor | 42 mg |
| Tiamin | 0,1 mg |
| Vitamin A | 60 µg |
| Vitamin B6 | 50 µg |
| Vitamin C | 8,7 mg |
| Vitamin D | 1,7 µg |
| Vitamin E | 1,6 mg |
| Vitamin K | 5 µg |
| Zink | 0,5 mg |
| Näringsdeklaration | 100 ml |
|---|---|
| Laktos | 2,8 g |


