Laddar

Nutrilon Pepti Syneo 1 400g, livsmedel för speciella medicinska ändamål för kostbehandling av komjölksallergi, pulver, 0-6mån
Alla Nutrilon produkterInformation
Information
Nutrilon Pepti Syneo 1 är ett livsmedel för speciella medicinska ändamål för kostbehandling av komjölksallergi för spädbarn. Komjölksallergi är en av…
Tillverkningsland
Allergener
Fiskar, Mjölk
Ingredienser
Extensivt hydrolyserat VASSLEprotein (koMJÖLK), maltodextrin, vegetabiliska oljor (palm-, kokos-, raps-, oljesyrarik solros-, solrosolja), fibrer (galakto-oligosackarider (koMJÖLK), frukto-oligosackarider, 2-fukosyllaktos), emulgeringsmedel (mono- och diglyceriders citronsyraestrar), FISKolja, Mortierella alpina -olja, kolin, mineralämnen (kalcium, kalium, natrium, magnesium, zink, järn, koppar, mangan, jod, selen), aminosyror (L-tyrosin, taurin), inositol, Bifidobacterium breve M-16V, vitaminer (C, E, pantotensyra, niacin, A, riboflavin, tiamin, B6, folsyra, K, biotin, D3, B12), L-karnitin, nukleotider.
Kontaktuppgifter
Danone Oy
Siltasaarenkatu 8-10, 00530 Helsinki
EAN
Näringsinnehåll
Näringsinnehåll
| Näringsdeklaration | 100 ml |
|---|---|
| Energi | 2 023 kJ / 484 kcal |
| Fett | 24,7 g |
| - varav mättat fett | 11,4 g |
| Kolhydrat | 51,7 g |
| - varav sockerarter | 25,5 g |
| Protein | 11,6 g |
| Salt | 0,38 g |
| Kalcium | 444 mg |
| Järn | 4 mg |
| Fiber | 4,1 g |
| Magnesium | 37 mg |
| Vitamin A | 426 µg |
| Vitamin B12 | 1,2 µg |
| Vitamin B6 | 0,3 mg |
| Vitamin C | 67 mg |
| Vitamin D | 12 µg |
| Vitamin E | 8,9 mg |
| Näringsdeklaration | 100 ml |
|---|---|
| Laktos | 21,1 g |


