Laddar

Nutrilon Pepti Syneo 2 400g, livsmedel för speciella medicinska ändamål för kostbehandling av komjölksallergi, pulver, 6-12mån
Alla Nutrilon produkterInformation
Information
Nutrilon Pepti Syneo 2 är ett livsmedel för speciella medicinska ändamål för kostbehandling av komjölksallergi för spädbarn. Komjölksallergi är en av…
Tillverkningsland
Allergener
Fiskar, Mjölk
Ingredienser
Maltodextrin, extensivt hydrolyserat VASSLEprotein (koMJÖLK), vegetabiliska oljor (palm-, kokos-, raps-, oljesyrarik solros-, solrosolja), fibrer (galakto-oligosackarider (koMJÖLK), frukto-oligosackarider, 2′-fukosyllaktos), emulgeringsmedel (mono- och diglyceriders citronsyraestrar), FISKolja, Mortierella alpina -olja, kolin, mineralämnen (kalcium, kalium, magnesium, natrium, järn, zink, koppar, jod, mangan, selen), aminosyror (L-tyrosin, taurin), inositol, Bifidobacterium breve M-16V, L-karnitin, vitaminer (C, E, pantotensyra, niacin, A, riboflavin, tiamin, B6, folsyra, K, biotin, D3, B12), nukleotider.
Kontaktuppgifter
Danone Oy
Siltasaarenkatu 8-10, 00530 Helsinki
EAN
Näringsinnehåll
Näringsinnehåll
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Energi | 1 972 kJ / 471 kcal |
| Fett | 22,3 g |
| - varav mättat fett | 10,3 g |
| Kolhydrat | 54,2 g |
| - varav sockerarter | 25,2 g |
| Protein | 11,4 g |
| Salt | 0,38 g |
| Kalcium | 546 mg |
| Järn | 7,1 mg |
| Fiber | 4 g |
| Magnesium | 52 mg |
| Vitamin A | 416 µg |
| Vitamin B12 | 1,1 µg |
| Vitamin B6 | 0,3 mg |
| Vitamin C | 59 mg |
| Vitamin D | 12 µg |
| Vitamin E | 8,2 mg |
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Laktos | 20,6 g |


