Laddar
Vaihda kieltä
Ändra språk
Produkternas datakvalitet kan variera beroende på språkval.

Förpackningsmärkningar
Förpackningsmärkningar
Information
Information
Havredryck att skumma, berikad med vitaminer och mineraler. Skakas väl. 100% växtbaserad. Fri från mjölk och soja.
Tillverkningsland
Sverige
Allergener
Spannmål och -produkter som innehåller gluten, Havre
Ingredienser
Vatten, HAVRE 10%, rapsolja, surhetsreglerande medel (dikaliumfosfat E340(ii)), mineraler (kalciumkarbonat E170, kaliumjodid), salt, vitaminer (D2, riboflavin E101 och B12).
Kontaktuppgifter
Oy Oatly AB
Porkkalankatu 3, 00180 Helsinki
https://www.oatly.com, +46 (0)418 47 55 00, https://info.fi@oatly.com
EAN
7394376616037
Vi uppdaterar produktinformationen regelbundet. Vi rekommenderar dock att du alltid kontrollerar ingredienserna på produktförpackningen.
Egenskaper
Egenskaper
Förvaringsanvisning
Produkten kan förvaras i rumstemperatur innan öppning. Öppnad förpackning förvaras som kylvara vid max. +8°. Öppnad förpackning hållbar minst 5 dagar.
Näringsinnehåll
Näringsinnehåll
| Näringsdeklaration | 100 ml |
|---|---|
| Energi | 257 kJ / 61 kcal |
| Fett | 3 g |
| - varav mättat fett | 0,3 g |
| Kolhydrat | 7,1 g |
| - varav sockerarter | 3,4 g |
| Protein | 1,1 g |
| Salt | 0,10 g |
| Kalcium | 120 mg |
| Fiber | 0,8 g |
| Jod | 22,5 µg |
| Riboflavin | 0,2 mg |
| Vitamin B12 | 0,4 µg |
| Vitamin D | 1,1 µg |

