Laddar
Vaihda kieltä
Ändra språk
Produkternas datakvalitet kan variera beroende på språkval.

Förpackningsmärkningar
Förpackningsmärkningar
Information
Information
Havredryck, chokladsmak, berikad med vitaminer och mineraler. Någon gång lär en människa ha myntat uttrycket att man kan få för mycket av det goda.…
Tillverkningsland
Sverige
Allergener
Spannmål och -produkter som innehåller gluten, Havre
Ingredienser
Vatten, HAVRE 10%, socker 3, 3%, fettreducerat kakaopulver 1%, rapsolja, mineraler (kalciumkarbonat E170, kalciumfosfater E341, kaliumjodid), salt, aromer, vitaminer (D2, riboflavin E101, B12). Fri från mjölk och soja.
Kontaktuppgifter
Oy Oatly AB
Porkkalankatu 3, 00180 Helsinki
https://www.oatly.com, +46 (0)418 47 55 00, https://info.fi@oatly.com
EAN
7394376615719
Vi uppdaterar produktinformationen regelbundet. Vi rekommenderar dock att du alltid kontrollerar ingredienserna på produktförpackningen.
Egenskaper
Egenskaper
Förvaringsanvisning
Produkten kan förvaras i rumstemperatur innan öppning. Öppnad förpackning förvaras som kylvara vid max. +8°. Öppnad förpackning hållbar minst 5 dagar.
Näringsinnehåll
Näringsinnehåll
| Näringsdeklaration | 100 ml |
|---|---|
| Energi | 273 kJ / 65 kcal |
| Fett | 1,5 g |
| - varav mättat fett | 0,2 g |
| Kolhydrat | 11 g |
| - varav sockerarter | 6,8 g |
| Protein | 1,3 g |
| Salt | 0,16 g |
| Kalcium | 120 mg |
| Fiber | 1,1 g |
| Jod | 22,5 µg |
| Riboflavin | 0,2 mg |
| Vitamin B12 | 0,4 µg |
| Vitamin D | 1,1 µg |

