Laddar
Vaihda kieltä
Ändra språk
Produkternas datakvalitet kan variera beroende på språkval.

Förpackningsmärkningar
Förpackningsmärkningar
Information
Information
Havredryck Matcha är gjord på svensk havre med smak av Matcha, grönt tepulver. Tillverkad i världens första havredrycksfabrik i Landskrona. Kan…
Tillverkningsland
Sverige
Allergener
Spannmål och -produkter som innehåller gluten, Havre
Ingredienser
Vatten, HAVRE 9%, rapsolja, socker 1.5%, ekologiskt grönt matchatepulver 0.8%, mineraler (kalciumkarbonat), salt, naturlig arom, stabiliseringsmedel (gellangummi).
Kontaktuppgifter
Oy Oatly AB
Kaikukatu 2C, 00530 Helsinki
https://www.oatly.com, +46 (0)418 47 55 00, https://info.fi@oatly.com
EAN
7394376623769
Vi uppdaterar produktinformationen regelbundet. Vi rekommenderar dock att du alltid kontrollerar ingredienserna på produktförpackningen.
Egenskaper
Egenskaper
Förvaringsanvisning
Öppnad förpackning förvaras som kylvara vid max. +8°C.
Bruksanvisning
Kan drickas kall eller varm. Hållbarhet: se toppen på förpackningen. Datumstämpel gäller oöppnad förpackning. Öppnad förpackning hållbar minst 5 dagar. Omskakas.
Näringsinnehåll
Näringsinnehåll
| Näringsdeklaration | 100 ml |
|---|---|
| Energi | 285 kJ / 68 kcal |
| Fett | 2,8 g |
| - varav mättat fett | 0,3 g |
| Kolhydrat | 7,8 g |
| - varav sockerarter | 4,5 g |
| Protein | 1,1 g |
| Salt | 0,15 g |
| Kalcium | 120 mg |
| Kofeiini | 16 mg |

