Laddar
Vaihda kieltä
Ändra språk
Produkternas datakvalitet kan variera beroende på språkval.

Information
Information
Maalaishyvä är ett osötat lantbröd som får sin smak av dinkel, havre och surdeg. Brödet är mjukt och delikat tack vare den traditionella surdegen som…
Tillverkningsland
Sverige
Allergener
Spannmål och -produkter som innehåller gluten, Korn, Havre, Vete
Ingredienser
vatten, VETEmjöl, fullkornsVETEmjöl, surdeg på VETE (10%), durumVETEmjöl (4%), krossade kärnor av dinkelVETE och VETE, HAVREgryn (3%), skållat fullkornsHAVREmjöl (2%), VETEgluten, fullkornsRÅGmjöl, HAVREfiber (1%), kallpressad rapsolja, VETEgroddar, gula linfrö, socker (endast som jästnäring), dextros, jäst, malt av KORN och VETE, salt, mjölbehandlingsmedel (askorbinsyra).
Kontaktuppgifter
Oy Pågen Ab
Linnoitustie 4A 02600 Espoo
https://www.pagen.fi
EAN
7311070336085
Vi uppdaterar produktinformationen regelbundet. Vi rekommenderar dock att du alltid kontrollerar ingredienserna på produktförpackningen.
Egenskaper
Egenskaper
Förvaringsanvisning
Förvaras i normal rumstemperatur, i sluten förpackning.
Näringsinnehåll
Näringsinnehåll
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Energi | 1 096 kJ / 262 kcal |
| Fett | 3,1 g |
| - varav mättat fett | 0,4 g |
| Kolhydrat | 45 g |
| - varav sockerarter | 4,1 g |
| Protein | 11 g |
| Salt | 0,92 g |
| Fiber | 5 g |
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Laktos | 0 g |

