Laddar
Vaihda kieltä
Ändra språk
Produkternas datakvalitet kan variera beroende på språkval.

Information
Information
Örtmineralsalt, en läcker mineralsalt och örtblandning som passar till alla rätter.
Tillverkningsland
Finland
Ingredienser
Mineralsalt 85% (natriumklorid, kaliumklorid, magnesiumsulfat, lysinhydroklorid, klumpförebyggande medel (kiseldioxid), kaliumjodid), örter (persilja, timjan, rosmarin, basilika, lagerblad, oregano), glukos, lök.
Kontaktuppgifter
Oriola Finland Oy
PL 8, 02101 Espoo
EAN
6409941306754
Vi uppdaterar produktinformationen regelbundet. Vi rekommenderar dock att du alltid kontrollerar ingredienserna på produktförpackningen.
Egenskaper
Egenskaper
Förvaringsanvisning
Förvaras torrt
Bruksanvisning
Örtmineralsalt som är mångsidigt för matlagning. Skaka före användning.
Näringsinnehåll
Näringsinnehåll
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Energi | 228 kJ / 54 kcal |
| Fett | 0,6 g |
| - varav mättat fett | 0,2 g |
| Kolhydrat | 8,6 g |
| - varav sockerarter | 5,8 g |
| Protein | 2,1 g |
| Salt | 48,00 g |
| Jod | 2 100 µg |
| Kalium | 12 500 mg |
| Magnesium | 1 000 mg |
| Natrium | 18,8 g |


