Laddar
Vaihda kieltä
Ändra språk
Produkternas datakvalitet kan variera beroende på språkval.

Information
Information
Pataks Tikka Masala currypasta är en version med citron- och korianderaccent av en av de mest populära curryrätterna genom tiderna. Använd Pataks…
Tillverkningsland
Storbritannien
Allergener
Nöt, Jordnöt, Senap
Ingredienser
Vatten, malda kryddor [gurkmeja (5%), paprika (4%), spiskummin, koriander (3, 5%), kryddor, ingefära (0.5%)], rapsolja, salt, majsmjöl, syror (ättiksyra, citronsyra), tamarind, vitlökspulver (0.5%), torkade bockhornsklöverblad, spiskumminfrön, paprikaextrakt, torkade korianderblad, SENAPSPULVER. |Kan även innehålla spår av jordnötter och nötter.
Kontaktuppgifter
Haugen-Gruppen Oy
Äyritie 12 C, 01510 Vantaa
EAN
5011308051668
Vi uppdaterar produktinformationen regelbundet. Vi rekommenderar dock att du alltid kontrollerar ingredienserna på produktförpackningen.
Näringsinnehåll
Näringsinnehåll
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Energi | 1 117 kJ / 270 kcal |
| Fett | 22,9 g |
| - varav mättat fett | 1,7 g |
| Kolhydrat | 7,8 g |
| - varav sockerarter | 0,8 g |
| Protein | 3 g |
| Salt | 4,70 g |
| Fiber | 6,8 g |
| Natrium | 1,3 g |


