Laddar
Vaihda kieltä
Ändra språk
Produkternas datakvalitet kan variera beroende på språkval.

Paulúns glutenfri blåbär-rabarber-kardemumma-kanel granola müsli 350g
Alla Pauluns produkterUngefär5,99 €
Vertailuhinta 17,11 €/kg
Förpackningsmärkningar
Förpackningsmärkningar
Information
Information
En glutenfri kost är vardag för många konsumenter, börjandes med frukost. Paulúns® glutenfria granola blåbär-rabarber-kardemumma-kanel är ett läckert…
Tillverkningsland
Tyskland
Allergener
Ägg, Mjölk, Nöt, Sesamfrön, Spannmål och -produkter som innehåller gluten, Sojabönor, Havre, Lupin
Ingredienser
Glutenfria FULLKORNSHAVREFLINGOR, solroskärnor 15 %, oligofruktosfiber, rapsolja, äppeljuicekoncentrat, torkad rabarber 3 % (rabarber, äppeljuicekoncentrat, solrosolja), svartvinbärsjuicekoncentrat, chiafrön (Salvia hispanica) 2 %, torkade blåbär 0, 8 %, kardemumma, kanel, havssalt. Kan innehålla spår av NÖTTER, ÄGG, MJÖLK, SOJA, SESAM och LUPIN.
Kontaktuppgifter
Orkla Suomi Finland Oy Ab
PL 62, 20101 Turku
https://www.orkla.fi/kuluttajapalvelu/
EAN
6417801801059
Vi uppdaterar produktinformationen regelbundet. Vi rekommenderar dock att du alltid kontrollerar ingredienserna på produktförpackningen.
Egenskaper
Egenskaper
Förvaringsanvisning
Förvaras torrt, ej över normal rumstemperatur.
Näringsinnehåll
Näringsinnehåll
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Energi | 1 814 kJ / 435 kcal |
| Fett | 20 g |
| - varav mättat fett | 2,3 g |
| Kolhydrat | 43 g |
| - varav sockerarter | 9,3 g |
| Protein | 12 g |
| Salt | 0,47 g |
| Järn | 2,9 mg |
| Fiber | 18 g |
| Foolihappo | 60 µg |
| Kalium | 480 mg |
| Magnesium | 112 mg |
| Mangan | 2,5 mg |
| Fosfor | 310 mg |
| Tiamin | 0,3 mg |
| Vitamin E | 8 mg |
| Zink | 2,7 mg |

