Laddar

Förpackningsmärkningar
Förpackningsmärkningar
Information
Information
Paulúns® Granola hasselnöt och dadel är en rostad mysli som utöver krispiga fullkorn innehåller frön, hasselnöt och dadel. Du behöver inte längre…
Tillverkningsland
Allergener
Nöt, Jordnöt, Spannmål och -produkter som innehåller gluten, Havre, Spelt, Hasselnötter
Ingredienser
FullkornsHAVREflingor, oligofruktos (fiber), solrosfrön, rapsolja, torkade dadlar 6 % (dadlar, rismjöl), linfrön, fullkornsDINKELVETEflingor, äppeljuicekoncentrat, HASSELNÖT* 2 %, nyponpulver, havssalt. Kan innehålla spår av JORDNÖT och andra NÖTTER. Dadlarna är maskinellt urkärnade, varför de kan innehålla kärnor eller delar av dem. *Rainforest Alliance-certifierad. Läs mera ra.org
Kontaktuppgifter
Orkla Suomi Finland Oy Ab
PL 62, 20101 Turku
https://www.orkla.fi/kuluttajapalvelu/
EAN
Egenskaper
Egenskaper
Förvaringsanvisning
Förvaras torrt, ej över normal rumstemperatur.
Näringsinnehåll
Näringsinnehåll
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Energi | 1 859 kJ / 444 kcal |
| Fett | 21 g |
| - varav mättat fett | 1,6 g |
| Kolhydrat | 43 g |
| - varav sockerarter | 10 g |
| Protein | 11 g |
| Salt | 0,48 g |
| Järn | 3,1 mg |
| Fiber | 22 g |
| Foolihappo | 21,1 µg |
| Kalium | 370 mg |
| Magnesium | 110 mg |
| Tiamin | 0,3 mg |
| Vitamin E | 6,2 mg |
| Zink | 2,4 mg |

