Laddar

Paulúns hasselnöt-mandel-dadel soft müsli 375g
Alla Pauluns produkterFörpackningsmärkningar
Förpackningsmärkningar
Information
Information
Behöver du nya idéer till frukost? Paulúns Soft Mysli är mysli med smak av hasselnötsmör. Konsistensen är mjukt mild och smälter i munnen. Utöver…
Tillverkningsland
Allergener
Nöt, Jordnöt, Spannmål och -produkter som innehåller gluten, Havre, Mandlar, Hasselnötter
Ingredienser
FULLKORNSHAVREFLINGOR, solroskärnor, oligofruktos (fiber), HASSELNÖTSSMÖR 11 %, pumpakärnor, MANDEL 8 %, dadlar 5, 5 % (dadlar, rismjöl), rostade HASSELNÖTTER* 5 %, rostad kokos, rapsolja, äppeljuicekoncentrat, kardemumma, kanel, havssalt. Kan innehålla spår av JORDNÖT och andra NÖTTER. Dadlarna är maskinellt urkärnade, varför de kan innehålla kärnor eller delar av dem. *Rainforest Alliance-certifierad. Läs mera ra.org
Kontaktuppgifter
Orkla Suomi Finland Oy Ab
PL 683, 20361 Turku
https://www.orkla.fi/kuluttajapalvelu/
EAN
Egenskaper
Egenskaper
Förvaringsanvisning
Förvaras torrt, ej över normal rumstemperatur.
Näringsinnehåll
Näringsinnehåll
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Energi | 2 042 kJ / 488 kcal |
| Fett | 32 g |
| - varav mättat fett | 4,3 g |
| Kolhydrat | 29 g |
| - varav sockerarter | 7,9 g |
| Protein | 15 g |
| Salt | 0,13 g |
| Järn | 3,6 mg |
| Fiber | 16 g |
| Kalium | 530 mg |
| Magnesium | 170 mg |
| Mangan | 2,8 mg |
| Fosfor | 430 mg |
| Tiamin | 0,3 mg |
| Vitamin E | 12,1 mg |
| Zink | 3,1 mg |

