Laddar
Vaihda kieltä
Ändra språk
Produkternas datakvalitet kan variera beroende på språkval.

Förpackningsmärkningar
Förpackningsmärkningar
Information
Information
Paulúns Granola kakao och hallon är rostad, osötad mysli smaksatt med kakao. Granolan innehåller knaprig fullkorn med dadlar och hallon. Paulúns…
Tillverkningsland
Danmark
Allergener
Nöt, Jordnöt, Spannmål och -produkter som innehåller gluten, Havre, Spelt
Ingredienser
FullkornsHAVREflingor, oligofruktos (fiber), rapsolja, fullkornsDINKELVETEflingor, äppeljuicekoncentrat, torkade dadlar (dadlar, rismjöl), kakao* 2, 2 %, kokos, torkade hallon 1, 5 %, havssalt. Kan innehålla spår av JORDNÖT och andra NÖTTER. Dadlarna är maskinellt urkärnade, varför de kan innehålla kärnor eller delar av dem. *Rainforest Alliance-certifierad. Läs mera ra.org
Kontaktuppgifter
Orkla Suomi Finland Oy Ab
PL 62, 20101 Turku
https://www.orkla.fi/kuluttajapalvelu/
EAN
6417800052131
Vi uppdaterar produktinformationen regelbundet. Vi rekommenderar dock att du alltid kontrollerar ingredienserna på produktförpackningen.
Egenskaper
Egenskaper
Förvaringsanvisning
Förvaras torrt, ej över normal rumstemperatur.
Näringsinnehåll
Näringsinnehåll
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Energi | 1 735 kJ / 415 kcal |
| Fett | 15 g |
| - varav mättat fett | 2,1 g |
| Kolhydrat | 50 g |
| - varav sockerarter | 8,8 g |
| Protein | 9,6 g |
| Salt | 0,44 g |
| Järn | 3,8 mg |
| Fiber | 22 g |
| Foolihappo | 17 µg |
| Kalium | 390 mg |
| Magnesium | 100 mg |
| Tiamin | 0,2 mg |
| Vitamin E | 2,3 mg |
| Zink | 2,1 mg |

