Laddar
Vaihda kieltä
Ändra språk
Produkternas datakvalitet kan variera beroende på språkval.

Paulúns kanel, mandel och äpple granola 350g
Alla Paulúns produkterUngefär4,19 €
Vertailuhinta 11,97 €/kg
Förpackningsmärkningar
Förpackningsmärkningar
Information
Information
Paulúns Granola kanel, mandel och äpple är rostad mysli smaksatt med kanel, som utöver knaprig fullkorn innehåller frön, mandel och äpplen.…
Tillverkningsland
Danmark
Allergener
Nöt, Jordnöt, Spannmål och -produkter som innehåller gluten, Korn, Havre, Spelt, Mandlar, Vete
Ingredienser
FullkornsHAVREflingor, oligofruktos (fiber), fullkornsDINKELVETEflingor, rapsolja, torkade äppelbitar 4 %, äppeljuicekoncentrat, branflakes (fullkornsVETEmjöl och -kli, KORNmalt, salt), solrosfrön, linfrön, MANDEL 3 %, pumpafrön, svartvinbärsjuicekoncentrat, kanel, havssalt. Kan innehålla spår av JORDNÖT och andra NÖTTER.
Kontaktuppgifter
Orkla Suomi Finland Oy Ab
PL 62, 20101 Turku
https://www.orkla.fi/kuluttajapalvelu/
EAN
6417800052148
Vi uppdaterar produktinformationen regelbundet. Vi rekommenderar dock att du alltid kontrollerar ingredienserna på produktförpackningen.
Egenskaper
Egenskaper
Förvaringsanvisning
Förvaras torrt, ej över normal rumstemperatur.
Näringsinnehåll
Näringsinnehåll
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Energi | 1 805 kJ / 431 kcal |
| Fett | 18 g |
| - varav mättat fett | 1,3 g |
| Kolhydrat | 46 g |
| - varav sockerarter | 8,2 g |
| Protein | 11 g |
| Salt | 0,33 g |
| Järn | 2,5 mg |
| Fiber | 22 g |
| Foolihappo | 13,3 µg |
| Kalium | 360 mg |
| Magnesium | 110 mg |
| Tiamin | 0,2 mg |
| Vitamin E | 3,2 mg |
| Zink | 1,9 mg |

