Laddar

Paulúns jordgubb och hallon supermüsli 400g
Alla Pauluns produkterFörpackningsmärkningar
Förpackningsmärkningar
Information
Information
Paulúns supermysli är en krispig nyhet smaksatt med torkade bitar av jordgubb och hallon med en nypa hibiskus. Myslins huvudingrediens är…
Tillverkningsland
Allergener
Nöt, Jordnöt, Spannmål och -produkter som innehåller gluten, Korn, Havre, Råg, Mandlar
Ingredienser
Bovetekrisp (FULLKORNSHAVREFLINGOR, oligofruktos (fiber), rapsolja, rödbetsjuicekoncentrat, bovetemjöl, puffad hirs, rödvinbärsjuicekoncentrat, havssalt), rostad müsli (FULLKORNSHAVREFLINGOR, oligofruktos (fiber), solroskärnor, rödbetsjuicekoncentrat, hibiskusextrakt 0, 2 %), FULLKORNSRÅGFLINGOR, FULLKORNSHAVREFLINGOR, solroskärnor, rostade FULLKORNSKORNFLINGOR, torkade hallon 2, 7 %, torkade jordgubbar 1, 3 %, puffad hirs. Kan innehålla spår av JORDNÖTTER och andra NÖTTER.
Kontaktuppgifter
Orkla Suomi Finland Oy Ab
PL 683, 20361 Turku
https://www.orkla.fi/kuluttajapalvelu/
EAN
Egenskaper
Egenskaper
Förvaringsanvisning
Förvaras torrt, ej över normal rumstemperatur.
Näringsinnehåll
Näringsinnehåll
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Energi | 1 733 kJ / 414 kcal |
| Fett | 15 g |
| - varav mättat fett | 1,5 g |
| Kolhydrat | 49 g |
| - varav sockerarter | 4,3 g |
| Protein | 12 g |
| Salt | 0,12 g |
| Järn | 3,6 mg |
| Fiber | 17 g |
| Kalium | 450 mg |
| Magnesium | 130 mg |
| Fosfor | 410 mg |
| Tiamin | 0,4 mg |
| Vitamin E | 5,1 mg |
| Zink | 3,2 mg |

