Laddar
Vaihda kieltä
Ändra språk
Produkternas datakvalitet kan variera beroende på språkval.

Paulúns mullbär, jordgubb och kardemumma granola 350g
Alla Paulúns produkterUngefär4,19 €
Vertailuhinta 11,97 €/kg
Förpackningsmärkningar
Förpackningsmärkningar
Information
Information
Paulúns® mullbär-jordgubb-kardemumma granola är full av nyttigt gott till frukost, lunch eller som kvällsmål. Paulúns granola är krispig och vackert…
Tillverkningsland
Danmark
Allergener
Nöt, Jordnöt, Spannmål och -produkter som innehåller gluten, Havre, Spelt
Ingredienser
FullkornsHAVREflingor, oligofruktosfiber, solrosfrön, rapsolja, äppeljuicekoncentrat, linfrön, fullkornsDINKELVETEflingor, torkade mullbär 4 %, torkade jordgubbsbitar 1 %, kardemumma 0, 5 %, havssalt. Kan innehålla spår av JORDNÖT och andra NÖTTER.
Kontaktuppgifter
Orkla Suomi Finland Oy Ab
PL 62, 20101 Turku
https://www.orkla.fi/kuluttajapalvelu/
EAN
6417800052155
Vi uppdaterar produktinformationen regelbundet. Vi rekommenderar dock att du alltid kontrollerar ingredienserna på produktförpackningen.
Egenskaper
Egenskaper
Förvaringsanvisning
Förvaras torrt, ej över normal rumstemperatur.
Näringsinnehåll
Näringsinnehåll
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Energi | 1 852 kJ / 443 kcal |
| Fett | 21 g |
| - varav mättat fett | 1,5 g |
| Kolhydrat | 42 g |
| - varav sockerarter | 8,7 g |
| Protein | 11 g |
| Salt | 0,54 g |
| Järn | 3,2 mg |
| Fiber | 23 g |
| Foolihappo | 38 µg |
| Kalium | 390 mg |
| Magnesium | 110 mg |
| Tiamin | 0,2 mg |
| Vitamin E | 5,1 mg |
| Zink | 2,4 mg |

