Laddar

Förpackningsmärkningar
Förpackningsmärkningar
Information
Information
Paulúns Supermysli är en osötad mysli med smak av vanilj och kokos. Förutom fullkorn innehåller denna müsli flingor, frön och blåbär. Vår mysli…
Tillverkningsland
Allergener
Nöt, Jordnöt, Spannmål och -produkter som innehåller gluten, Korn, Havre, Råg, Mandlar, Vete
Ingredienser
FULLKORNSHAVREFLINGOR med vanilj och kokos (FULLKORNSHAVREFLINGOR, oligofruktos (fiber), kokos, blåbärspuré, vaniljextrakt), branflakes (FULLKORNSVETEMJÖL, VETEKLI, KORNMALT, salt), FULLKORNSKORNFLINGOR, FULLKORNSVETEFLINGOR, FULLKORNSHAVREFLINGOR, FULLKORNSRÅGFLINGOR, rostade FULLKORNSKORNFLINGOR, pumpafrö 5 %, torkade blåbär 1, 8 %, puffad quinoa. Kan innehålla spår av JORDNÖT och andra NÖTTER.
Kontaktuppgifter
Orkla Suomi Finland Oy Ab
PL 62, 20101 Turku
https://www.orkla.fi/kuluttajapalvelu/
EAN
Egenskaper
Egenskaper
Förvaringsanvisning
Förvaras torrt, ej över normal rumstemperatur.
Näringsinnehåll
Näringsinnehåll
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Energi | 1 581 kJ / 378 kcal |
| Fett | 6,9 g |
| - varav mättat fett | 2 g |
| Kolhydrat | 58 g |
| - varav sockerarter | 3,2 g |
| Protein | 12 g |
| Salt | 0,31 g |
| Järn | 3,2 mg |
| Fiber | 15 g |
| Kalium | 370 mg |
| Magnesium | 120 mg |
| Mangan | 2,8 mg |
| Fosfor | 330 mg |
| Tiamin | 0,3 mg |
| Zink | 2,6 mg |

