Laddar

Paulúns paleo hasselnöt granola frömüsli 350g
Alla Pauluns produkterFörpackningsmärkningar
Förpackningsmärkningar
Information
Information
Paleo är en förkortning av paleolitikum, den vetenskapliga benämningen för stenåldern. Paleodieten innehåller bl.a. inga spannmålsprodukter. Paulúns®…
Tillverkningsland
Allergener
Nöt, Jordnöt, Spannmål och -produkter som innehåller gluten, Korn, Havre, Råg, Mandlar, Hasselnötter, Vete
Ingredienser
Rostad frömüsli (solroskärnor, sötpotatispuré, pumpakärnor, dadelpuré, chiafrön (Salvia hispanica), kallpressad kokosolja, kanel, havssalt), solroskärnor, HASSELNÖTTER* 9 %, MANDEL 6 %, linfrön, pumpakärnor, torkade hallon 1, 5 %. Kan innehålla spår av JORDNÖT, andra NÖTTER och spannmål som innehåller GLUTEN. *Rainforest Alliance-certifierad. Läs mera ra.org
Kontaktuppgifter
Orkla Suomi Finland Oy Ab
PL 683, 20361 Turku
https://www.orkla.fi/kuluttajapalvelu/
EAN
Egenskaper
Egenskaper
Förvaringsanvisning
Förvaras torrt, ej över normal rumstemperatur.
Näringsinnehåll
Näringsinnehåll
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Energi | 2 523 kJ / 603 kcal |
| Fett | 51 g |
| - varav mättat fett | 7,6 g |
| Kolhydrat | 11 g |
| - varav sockerarter | 5,3 g |
| Protein | 22 g |
| Salt | 0,33 g |
| Järn | 3,8 mg |
| Fiber | 9,8 g |
| Foolihappo | 60 µg |
| Kalium | 610 mg |
| Magnesium | 230 mg |
| Mangan | 3 mg |
| Niacin | 3,6 mg |
| Fosfor | 500 mg |
| Tiamin | 0,6 mg |
| Vitamin E | 20,7 mg |
| Zink | 4,9 mg |

