Laddar

PILTTI 110g Fruktig Gröt Äpple-mango-fullkornshavre 6 mån portionpåse
Alla Piltti produkterInformation
Information
PILTTI Fruktig gröt Äpple, mango & fullkornshavre 110 g är ett härligt mjukt och fräscht mellanmål för bebisar från 6 månaders ålder. Den fruktiga…
Tillverkningsland
Ingredienser
Äppelpuré 45, 0%, gröt 39, 8% (vatten, fullkornsHAVREmjöl 7, 0%), ekologisk mangopuré** 15, 0%, koncentrerad citronjuice, vitamin C.||**Den totala procentandelen ekoingredienser av den totala mängden ingredienser av jordbruksursprung är 22%.
Kontaktuppgifter
Suomen Nestlé Oy
PL 50, 02151 Espoo
kuluttajapalvelu@fi.https://nestle.com, 0800-06161
Importör
Suomen Nestlé Oy
PL 50, 02151 Espoo
kuluttajapalvelu@fi.https://nestle.com, 0800-06161
EAN
Egenskaper
Egenskaper
Förvaringsanvisning
Oöppnad i rumstemperatur. Öppnad i kylskåp högst 1 dygn.
Bruksanvisning
Lämna inte barnet med förpackningen utan uppsikt och se till att kapsylen är utom räckhåll. Använd inte produkten om korken eller påsen är skadad. Kläm direkt på en sked. Matning med sked är viktigt för ditt barns utveckling. Barn äldre än 12 månader kan konsumera produkten direkt från påsen. Servera alltid till ett sittande barn under uppsyn.
Näringsinnehåll
Näringsinnehåll
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Energi | 236 kJ / 56 kcal |
| Fett | 0,5 g |
| - varav mättat fett | 0,1 g |
| Kolhydrat | 11 g |
| - varav sockerarter | 7 g |
| Protein | 1 g |
| Salt | 0,01 g |
| Fiber | 1,7 g |
| Vitamin C | 15 mg |

