Laddar

Piltti 110g Fruktgröt Äppel-blåbär 6 mån portionspåse
Alla Piltti produkterInformation
Information
PILTTI Fruktgröt Äpple & Blåbär 110g är en läcker portionsgröt innehållande färska blåbär och smakrikt äpple. Denna fruktiga gröt är designad för…
Tillverkningsland
Allergener
Spannmål och -produkter som innehåller gluten, Havre
Ingredienser
Äppelpuré (45%), gröt (40%) (vatten, fullkornsHAVREmjöl (7, 0%)), blåbärspuré (15%), citronjuicekoncentrat, vitamin C.
Kontaktuppgifter
Suomen Nestlé Oy
PL 50, 02151 Espoo
0800-06161, kuluttajapalvelu@fi.https://nestle.com
EAN
Egenskaper
Egenskaper
Förvaringsanvisning
Oöppnad i rumstemperatur. Öppnad i kylskåp högst 1 dygn.
Bruksanvisning
Kläm direkt på en sked. Matning med sked är viktigt för ditt barns utveckilng. Barn äldre än 12 månader kan konsumera produkten direkt från påsen. Servera alltid till ett sittande barn under uppsyn. Lämna inte barnet med förpackningen utan uppsikt och se till att kapsylen är utom räckhåll. Använd inte produkten om korken eller påsen är skadad.
Näringsinnehåll
Näringsinnehåll
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Energi | 207 kJ / 49 kcal |
| Fett | 0,4 g |
| - varav mättat fett | 0,1 g |
| Kolhydrat | 9,5 g |
| - varav sockerarter | 5,5 g |
| Protein | 1,1 g |
| Salt | 0,01 g |
| Fiber | 1,5 g |
| Vitamin C | 15 mg |

