Laddar

Piltti 110g Fruktig Gröt Äpple-persika-fullkornshavre 6 månader portionspåse
Alla Piltti produkterInformation
Information
PILTTI Fruktig gröt Äpple & persika 110 g är ett härligt mjukt och gott mellanmål för bebisar från 6 månaders ålder. Den fruktiga gröten innehåller…
Tillverkningsland
Allergener
Spannmål och -produkter som innehåller gluten, Havre
Ingredienser
Äppelpuré (45, 0%), gröt (39, 8%)(vatten, fullkornsHAVREmjöl (7, 0%)), persikopuré (15, 0%), citronjuicekoncentrat, vitamin C.
Kontaktuppgifter
Suomen Nestlé Oy
PL 50, 02151 Espoo
kuluttajapalvelu@fi.https://nestle.com, 0800-06161
Tillverkare
Suomen Nestlé Oy
Keilasatama 5, 02151 Espoo
0800-06161, kuluttajapalvelu@fi.https://nestle.com
EAN
Egenskaper
Egenskaper
Förvaringsanvisning
Öppnad i rumstemperatur, öppnad i kylskåp högst 1 dygn.
Bruksanvisning
Låt inte barnet vara utan övervakning med förpackningen och se till att korken inte är inom barnets räckhåll. Använd inte produkten om korken eller förpackningen är skadad. Pressa ut på skeden. Att mata med sked är viktigt för barnets utveckling. Barn över 12 månader kan äta direkt ur påsen. Erbjud alltid en sittande och övervakad barn.
Näringsinnehåll
Näringsinnehåll
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Energi kJ | 219 kJ |
| Fett | 0,5 g |
| - varav mättat fett | 0,1 g |
| Kolhydrat | 10 g |
| - varav sockerarter | 6 g |
| Protein | 1,2 g |
| Salt | 0,01 g |
| Fiber | 1,5 g |
| Vitamin C | 15 mg |

