Laddar

Information
Information
PILTTI kvällsgröt 110g är en färdig att använda smakrik mjölkbaserad barngröt gjord på vete, korn, råg, majs och havre. Gröt är förpackad i en…
Tillverkningsland
Allergener
Mjölk, Spannmål och -produkter som innehåller gluten, Korn, Havre, Råg, Vete
Ingredienser
Vatten, delvis hydrolyserat VETEmjöl (16%), skumMJÖLKspulver (6, 0%), rapsolja, KORNmjöl (0, 4%), RÅGmjöl (0, 4%), majsmjöl (0, 4%), fullkornsHAVREmjöl (0, 3%), järn.
Kontaktuppgifter
Suomen Nestlé Oy
PL 50, 02151 Espoo
0800-06161, kuluttajapalvelu@fi.https://nestle.com
EAN
Egenskaper
Egenskaper
Förvaringsanvisning
Oöppnad i rumstemperatur. Öppnad i kylskåp högst 1 dygn. Bäst före utgången av.
Bruksanvisning
Kläm direkt på en sked. Matning med sked är viktigt för ditt barns utveckling. Barn äldre än 12 månader kan konsumera produkten direkt från påsen. Servera alltid till ett sittande barn under uppsyn. Lämna inte barnet med förpackningen utan uppsikt och se till att kapsylen är utom räckhåll. Använd inte produkten om korken eller påsen är skadad.
Näringsinnehåll
Näringsinnehåll
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Energi | 435 kJ / 103 kcal |
| Fett | 2,6 g |
| - varav mättat fett | 0,3 g |
| Kolhydrat | 16 g |
| - varav sockerarter | 8 g |
| Protein | 3,6 g |
| Salt | 0,05 g |
| Kalcium | 70 mg |
| Järn | 2 mg |
| Fiber | 0,7 g |

