Laddar

PILTTI 125g Mango Aprikos Ananas fruktmos 4mån
Alla Piltti produkterFörpackningsmärkningar
Förpackningsmärkningar
Information
Information
PILTTI Solig är en frisk, osötad puré av aprikos, mango och ananas. Denna smakrika fruktpuré passar som efterrätt och mellanmål för ditt barn från 4…
Tillverkningsland
Ingredienser
Vatten, aprikospuré 27%, mangopuré 23%, ananaspuré 7, 7%, tapiokastärkelse, vitamin C. Innehåller inte gluten.
Kontaktuppgifter
Suomen Nestlé Oy
PL 421, 20101 Turku
0800-06161, kuluttajapalvelu@fi.https://nestle.com
Tillverkare
Suomen Nestlé Oy
PL 421, 20101 Turku
0800-06161, kuluttajapalvelu@fi.https://nestle.com
EAN
Egenskaper
Egenskaper
Förvaringsanvisning
Oöppnad burk i rumstemperatur. Öppnad burk med påsatt lock i kylskåp 1 dygn.
Bruksanvisning
Servera alltid önskad mängd mat på en ren tallrik till ett sittande barn under uppsyn. Använd inte produkten om glasburken eller locket är skadat. Använd plastsked. Kontrollera, att du hör ett klick då du öppnar locket. Bruksanvisning: Serveringsklar. Smaka alltid själv på produkten först.
Näringsinnehåll
Näringsinnehåll
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Energi | 222 kJ / 52 kcal |
| Fett | 0,2 g |
| - varav mättat fett | 0 g |
| Kolhydrat | 12 g |
| - varav sockerarter | 7,1 g |
| Protein | 0,3 g |
| Salt | 0,03 g |
| Fiber | 0,7 g |
| Vitamin C | 30 mg |
