Laddar
Vaihda kieltä
Ändra språk
Produkternas datakvalitet kan variera beroende på språkval.

Förpackningsmärkningar
Förpackningsmärkningar
Information
Information
PILTTI Äpple är en läcker fruktpuré av äpple. Produkten är utan tillsatt socker och innehåller tillsatt C‑vitamin. PILTTI Äpple fruktpuré passar som…
Tillverkningsland
Finland
Ingredienser
Äpplepuré (88%), vatten, tapiokatärkelse, vitamin C. Innehåller inte gluten.
Kontaktuppgifter
Suomen Nestlé Oy
PL 421, 20101 Turku
0800-06161, kuluttajapalvelu@fi.https://nestle.com
Tillverkare
Suomen Nestlé Oy
PL 421, 20101 Turku
0800-06161, kuluttajapalvelu@fi.https://nestle.com
EAN
6417900845701
Vi uppdaterar produktinformationen regelbundet. Vi rekommenderar dock att du alltid kontrollerar ingredienserna på produktförpackningen.
Egenskaper
Egenskaper
Förvaringsanvisning
Oöppnad burk i rumstemperatur. Öppnad burk med påsatt lock i kylskåp 1 dygn.
Näringsinnehåll
Näringsinnehåll
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Energi | 214 kJ / 51 kcal |
| Fett | 0,1 g |
| - varav mättat fett | 0 g |
| Kolhydrat | 11 g |
| - varav sockerarter | 9 g |
| Protein | 0,5 g |
| Salt | 0,01 g |
| Fiber | 1,8 g |
| Vitamin C | 30 mg |
