Laddar
Vaihda kieltä
Ändra språk
Produkternas datakvalitet kan variera beroende på språkval.

Piltti 150g Glutenfritt ekologiskt kex med äpple 1år
Alla Piltti produkterUngefär2,79 €
Vertailuhinta 18,60 €/kg
Förpackningsmärkningar
Förpackningsmärkningar
Information
Information
PILTTI Ekologisk Äppelkaka 150g är en glutenfri äppelkaka för barn från 1år ålder.
Vår produktutveckling är kontinuerlig och produktens…
Tillverkningsland
Italien
Allergener
Ägg, Mjölk, Sojabönor
Ingredienser
Majsstärkelse*, rörsocker*, kokosolja*, äppelpulver* (1, 3%), emulgeringsmedel (solroslecitin*), bakpulver (kaliumvätekarbonat, ammoniumvätekarbonat), naturlig arom (äpple), naturlig arom (vanilj), vitamin (tiamin). *Ekologisk ingrediens. Kan innehålla ÄGG, MJÖLK och SOJA.
Kontaktuppgifter
Suomen Nestlé Oy
Keilasatama 5, 02151 Espoo
0800-06161, kuluttajapalvelu@fi.https://nestle.com
EAN
8000300416725
Vi uppdaterar produktinformationen regelbundet. Vi rekommenderar dock att du alltid kontrollerar ingredienserna på produktförpackningen.
Egenskaper
Egenskaper
Förvaringsanvisning
Bäst före utgången av. Förvara oöppnad eller i en tätt försluten förpackning på en sval och torr plats. Använd inte produkten om förpackningen är skadad. Öppnad förpackning används inom 2 veckor.
Näringsinnehåll
Näringsinnehåll
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Energi | 1 916 kJ / 455 kcal |
| Fett | 14 g |
| - varav mättat fett | 12 g |
| Kolhydrat | 81,5 g |
| - varav sockerarter | 16 g |
| Protein | 0,5 g |
| Salt | 0,02 g |
| Fiber | 0,5 g |
| Natrium | 0 g |
| Tiamin | 0,8 mg |

