Laddar

PILTTI 190g Äpplepuré, persika, äppelbitar och aprikos fruktpuree 8mån
Alla Piltti produkterFörpackningsmärkningar
Förpackningsmärkningar
Information
Information
PILTTI Fruktiga bitar är en läcker fruktpuré av äpple, persika och aprikos. Naturligt god! Purén innehåller tillsatt C‑vitamin och inget tillsatt…
Tillverkningsland
Ingredienser
Äppelpuré 46%, vatten, persikapuré 15%, rekonstituerade äppelbitar 11%, aprikospuré 7, 7%, majsstärkelse, vitamin C.
Kontaktuppgifter
Suomen Nestlé Oy
PL 421, 20101 Turku
0800-06161, kuluttajapalvelu@fi.https://nestle.com
Tillverkare
Suomen Nestlé Oy
PL 421, 20101 Turku
0800-06161, kuluttajapalvelu@fi.https://nestle.com
EAN
Egenskaper
Egenskaper
Förvaringsanvisning
Oöppnad burk i rumstemperatur. Öppnad burk med påsatt lock i kylskåp 1 dygn.
Bruksanvisning
Servera alltid önskad mängd mat på en ren tallrik till ett sittande barn under uppsyn. Använd inte produkten om glasburken eller locket är skadat. Använd produkten endast från angiven ålder. Använd plastsked. Kontrollera, att du hör en knäppning då du öppnar locket. Serveringsklar. Smaka alltid själv på produkten först.
Näringsinnehåll
Näringsinnehåll
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Energi | 213 kJ / 50 kcal |
| Fett | 0,2 g |
| - varav mättat fett | 0 g |
| Kolhydrat | 11 g |
| - varav sockerarter | 9,5 g |
| Protein | 0,5 g |
| Salt | 0,03 g |
| Fiber | 1,3 g |
| Vitamin C | 30 mg |

