Laddar

Piltti 190g Makaronilåda med tomat barnmat 8m
Alla Piltti produkterFörpackningsmärkningar
Förpackningsmärkningar
Information
Information
PILTTI Tomatdoftande makaronilåda 190 g är ett gott recept inspirerat av den klassiska makaronilådan med köttfärs, med extra mycket grönsaker såsom…
Tillverkningsland
Allergener
Ägg, Spannmål och -produkter som innehåller gluten, Vete
Ingredienser
Tomatpuré 28, 7%, vatten, kokt fullkornspasta 15, 2% (fullkornsVETE), finskt nötkott 8, 4%, morot 7, 7%, paprika 7, 7%, lök 7, 7%, VETEmjöl, rypsolja. Kan innehålla ÄGG. Innehåller 51, 8% grönsaker.
Kontaktuppgifter
Suomen Nestlé Oy
Keilasatama 5, 02151 Espoo
0800-06161, kuluttajapalvelu@fi.https://nestle.com
Tillverkare
Suomen Nestlé Oy
Keilasatama 5, 02151 Espoo
0800-06161, kuluttajapalvelu@fi.https://nestle.com
EAN
Egenskaper
Egenskaper
Förvaringsanvisning
Oöppnad burk i rumstemperatur. Öppnad burk med påsatt lock i kylskåp ca 1 dygn. Bäst före utgången av: Se locket.
Bruksanvisning
Serveras på tallrik till sittande barn under uppsyn. Kontrollera, att du hör en knäpping då du öppnar locket. Använd inte produkten om glasburken eller locket är skadat. Använd produkten endast från angiven ålder. Använd plastsked.
Näringsinnehåll
Näringsinnehåll
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Energi | 286 kJ / 68 kcal |
| Fett | 2,4 g |
| - varav mättat fett | 0,7 g |
| Kolhydrat | 8 g |
| - varav sockerarter | 2 g |
| Protein | 3 g |
| Salt | 0,03 g |
| Fiber | 1,3 g |
| Natrium | 0 g |

