Laddar
Vaihda kieltä
Ändra språk
Produkternas datakvalitet kan variera beroende på språkval.

PILTTI 250g Pennepasta och kyckling barnmat 1-3år
Alla Piltti produkterUngefär1,58 €
Vertailuhinta 6,32 €/kg
Förpackningsmärkningar
Förpackningsmärkningar
Information
Information
PILTTI Pennepasta och kyckling är en smakrik måltid för småbarn med fullkornspasta, kycklingkött och en generös mängd grönsaker såsom morot,…
Tillverkningsland
Finland
Allergener
Ägg, Vete
Ingredienser
Vatten, kokt fullkornspasta 18% (fullkornsdurumVETE), morot 12%, tomatpuré 12%, palsternacka 9, 6%, kycklingkött 8, 1% (uppfött och slaktat i: EU), paprika 7, 7%, lök 4, 6%, VETEmjöl, risstärkelse, rypsolja, rismjöl, salt, ingefära, koriander, vitpeppar. Kan innehålla ÄGG. Innehåller grönsaker 46%.
Kontaktuppgifter
Suomen Nestlé Oy
PL 421, 20101 Turku
0800-06161, kuluttajapalvelu@fi.https://nestle.com
Tillverkare
Suomen Nestlé Oy
PL 421, 20101 Turku
0800-06161, kuluttajapalvelu@fi.https://nestle.com
EAN
7613032867317
Vi uppdaterar produktinformationen regelbundet. Vi rekommenderar dock att du alltid kontrollerar ingredienserna på produktförpackningen.
Egenskaper
Egenskaper
Förvaringsanvisning
Oöppnad burk i rumstemperatur. Öppnad burk med påsätt lock i kylskåp 1 dygn. Bäst före utgången av: Se locket.
Näringsinnehåll
Näringsinnehåll
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Energi | 290 kJ / 69 kcal |
| Fett | 2 g |
| - varav mättat fett | 0,3 g |
| Kolhydrat | 9 g |
| - varav sockerarter | 1,9 g |
| Protein | 3 g |
| Salt | 0,28 g |
| Fiber | 1,5 g |
| Natrium | 0,1 g |


