Laddar

Information
Information
PILTTI Rouskis Banana 10 månader är läckra vete-majsringar med banansmak gjorda av läckra ingredienser av babymatskvalitet. Det speciella med dessa…
Tillverkningsland
Allergener
Nöt, Jordnöt, Spannmål och -produkter som innehåller gluten, Vete
Ingredienser
VETEmjöl (46%), majsmjöl (42%), solrosolja, bananpulver (5, 0%), surhetsreglerande medel (kalciumkarbonat), antioxidationsmedel (tokoferolrika extrakt), vitamin (tiamin). Kan innehålla JORDNÖTTER och NÖTTER.
Kontaktuppgifter
Suomen Nestlé Oy
PL50, 02151 Espoo
EAN
Egenskaper
Egenskaper
Förvaringsanvisning
Förpackad i en skyddande atmosfär. Efter öppning förvara förpackningen väl tillsluten på en torr plats med omgivningstemperatur och förbruka produkten inom 4 dagar. Använd inte produkten om förpackningen är skadad.
Bruksanvisning
Följ åldersrekommendationen för produkten. Ges enbart under uppsyn till ett sittande barn som kan äta fast föda. Hjulen kan vara svåra att tugga om de utsatts för luft under en längre tid. Kontrollera alltid produktens konsistens före servering. Tvätta dina och barnets händer innan servering.
Näringsinnehåll
Näringsinnehåll
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Energi | 1 804 kJ / 428 kcal |
| Fett | 9,9 g |
| - varav mättat fett | 1,1 g |
| Kolhydrat | 77 g |
| - varav sockerarter | 2,6 g |
| Protein | 6,2 g |
| Salt | 0,10 g |
| Kalcium | 290 mg |
| Fiber | 2,9 g |
| Tiamin | 1,7 mg |

