Laddar

Information
Information
PILTTI Kvällsgröt av fullkorn är en näringsrik, mjölkbaserad fullkornsgrötblandning av vete och havre. Denna välsmakande gröt är utvecklad särskilt…
Tillverkningsland
Allergener
Mjölk, Spannmål och -produkter som innehåller gluten, Havre, Vete
Ingredienser
SkumMJÖLKspulver, fullkornsVETEmjöl 24, 6%, VETEmjöl 23, 9%, fullkornsHAVREmjöl 13, 9%, vegetabiliska oljor (raps, solros), mineralämnen (kalcium, järn, zink, jod), vitaminer (A, D, E, K, C, tiamin, niacin, B6, folsyra, biotin, pantotensyra).||Fullkorn 38, 6% och mjölk 27, 9%.
Kontaktuppgifter
Suomen Nestlé Oy
PL 50, 02151 Espoo
kuluttajapalvelu@fi.https://nestle.com, 0800-06161
Importör
Suomen Nestlé Oy
PL 50, 02151 Espoo
kuluttajapalvelu@fi.https://nestle.com, 0800-06161
EAN
Egenskaper
Egenskaper
Förvaringsanvisning
Efter öppning förvara förpackningen väl tillsluten och på en torr plats i rumstemperatur. Förbruka produkten inom 1 månader. Använd inte produkten om förpackningen är skadad.
Bruksanvisning
Klar på ett ögonblick 1. Tvätta händerna och använd endast rena redskap. 2. Koka vatten och låt det svalna. 3. Häll ca 110 ml avsvalnat, ljummet vatten i en ren skål och rör i ca 4 msk (25 g) grötpulver till önskad konsistens. 4. Rör ordentligt tills gröten är jämn. 5. Klar att serveras! Känn efter att gröten är lagom varm. Smaka alltid själv på gröten först. Mängden vätska kan justeras för att få önskad konsistens. 1 msk = matskedsmått 15 ml. VIKTIG! Serveras alltid till sittande barn under uppsyn. Tillaga bara en portion åt gången, mata direkt och släng resterna.
Näringsinnehåll
Näringsinnehåll
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Energi | 1 775 kJ / 422 kcal |
| Fett | 12 g |
| - varav mättat fett | 1,4 g |
| Kolhydrat | 58 g |
| - varav sockerarter | 16 g |
| Protein | 17 g |
| Salt | 0,26 g |
| Biotin | 34 µg |
| Kalcium | 460 mg |
| Järn | 9 mg |
| Fiber | 7 g |
| Foolihappo | 35 µg |
| Jod | 55 µg |
| Niacin | 7 mg |
| Pantotensyra | 2 mg |
| Tiamin | 1,1 mg |
| Vitamin A | 400 µg |
| Vitamin B6 | 0,3 mg |
| Vitamin C | 72 mg |
| Vitamin D | 7 µg |
| Vitamin E | 5 mg |
| Vitamin K | 39 µg |
| Zink | 4,1 mg |


