Laddar

PILTTI Pohjoisen maut 125g Hallon, blåbär och druvor bärmos 5mån
Alla Piltti produkterFörpackningsmärkningar
Förpackningsmärkningar
Information
Information
PILTTI Nordiska smaker Kuningatar är en smakrik, osötad puré av hallon, skogsbär och plommon. Denna läckra puré passar som efterrätt och mellanmål…
Tillverkningsland
Ingredienser
Vatten, hallonpuré 23%, skogsblåbärspuré 15%, katrinplommonpuré 13%, tapiokastärkelse, vitamin C. Innehåller inte gluten.
Kontaktuppgifter
Suomen Nestlé Oy
PL 421, 20101 Turku
0800-06161, kuluttajapalvelu@fi.https://nestle.com
Tillverkare
Suomen Nestlé Oy
PL 421, 20101 Turku
0800-06161, kuluttajapalvelu@fi.https://nestle.com
EAN
Egenskaper
Egenskaper
Förvaringsanvisning
Oöppnad burk i rumstemperatur. Öppnad burk med påsatt lock i kylskåp 1 dygn.
Bruksanvisning
Förvaring: Oöppnad burk i rumstemperatur. Öppnad burk med påsatt lock i kylskåp 1 dygn. Servera alltid önskad mängd mat på en ren tallrik till ett sittande barn under uppsyn. Använd inte produkten om glasburken eller locket är skadat. Använd plastsked. Kontrollera, att du hör ett klick då du öppnar locket. Serveringsklar. Smaka alltid själv på produkten först.
Näringsinnehåll
Näringsinnehåll
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Energi | 188 kJ / 44 kcal |
| Fett | 0,2 g |
| - varav mättat fett | 0 g |
| Kolhydrat | 9,5 g |
| - varav sockerarter | 4,5 g |
| Protein | 0,4 g |
| Salt | 0,03 g |
| Fiber | 1,5 g |
| Natrium | 0 g |
| Vitamin C | 30 mg |

