Laddar

Piltti Nordliga smaker 190g Couscous och lax barnmat 1-3år
Alla Piltti produkterFörpackningsmärkningar
Förpackningsmärkningar
Information
Information
Piltti Nordliga smaker 190g Couscous och lax barnmat 1-3år
Tillverkningsland
Allergener
Lax, Fiskar, Spannmål och -produkter som innehåller gluten, Vete
Ingredienser
Morot 26, 9%, vatten, kokt couscous 17, 8% (durumVETEmjöl), zucchini 15, 4%, VILD LAX* 8, 0%, äpplepuré, VETEMJÖL, rypsolja, salt, ingefärapulver. Innehåller 42, 3% grönsaker. *Från MSC-certifierat, hållbart fiskebestånd
Kontaktuppgifter
Suomen Nestlé OyPL 50, 02151 Espookuluttajapalvelu@fi.https://nestle.com, 0800-06161
Tillverkare
Suomen Nestlé Oy
Keilasatama 5, 02151 Espoo
0800-06161, kuluttajapalvelu@fi.https://nestle.com
EAN
Egenskaper
Egenskaper
Förvaringsanvisning
Oöppnad burk i rumstemperatur. Öppnad burk med påsatt lock i kylskåp ca 1 dygn. Bäst före utgången av: Se locket.
Bruksanvisning
Serveras på tallrik till sittande barn under uppsyn. Kontrollera, att du hör en knäpping då du öppnar locket. Använd inte produkten om glasburken eller locket är skadat. Använd produkten endast från angiven ålder. Använd plastsked.
Näringsinnehåll
Näringsinnehåll
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Energi | 257 kJ / 61 kcal |
| Fett | 1,8 g |
| - varav mättat fett | 0,2 g |
| Kolhydrat | 7,5 g |
| - varav sockerarter | 2 g |
| Protein | 3 g |
| Salt | 0,25 g |
| Fiber | 1,5 g |
| Natrium | 0,1 g |


