Laddar
Vaihda kieltä
Ändra språk
Produkternas datakvalitet kan variera beroende på språkval.

PILTTI Pohjoisen maut 190g Potatismos med lax barnmat 8mån
Alla Piltti produkterUngefär1,38 €
Vertailuhinta 7,26 €/kg
Förpackningsmärkningar
Förpackningsmärkningar
Information
Information
Barnet på 8 månader vill nu ha lite större bitar. Nestlé potatismos och lax är en smaskig maträtt med lax, potatis, morot och purjolök som passar…
Tillverkningsland
Finland
Allergener
Lax, Fiskar
Ingredienser
Potatis 31%, vatten, sötpotatis, morot 11%, LAX* 8, 0%, purjolök 5, 4%, rismjöl, rypsolja, citronjuice från koncentrat 1, 8%, dill. Innehåller grönsaker 32%. *MSC certifierat.
Kontaktuppgifter
Suomen Nestlé Oy
PL 421, 20101 Turku
0800-06161, kuluttajapalvelu@fi.https://nestle.com
Tillverkare
Suomen Nestlé Oy
PL 421, 20101 Turku
0800-06161, kuluttajapalvelu@fi.https://nestle.com
EAN
7613034862433
Vi uppdaterar produktinformationen regelbundet. Vi rekommenderar dock att du alltid kontrollerar ingredienserna på produktförpackningen.
Egenskaper
Egenskaper
Förvaringsanvisning
Oöppnad burk i rumstemperatur. Öppnad burk med påsatt lock i kylskåp 1 dygn. Bäst före utgången av: Se locket.
Näringsinnehåll
Näringsinnehåll
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Energi | 267 kJ / 64 kcal |
| Fett | 2,1 g |
| - varav mättat fett | 0,3 g |
| Kolhydrat | 8 g |
| - varav sockerarter | 1,7 g |
| Protein | 2,5 g |
| Salt | 0,05 g |
| Fiber | 1,3 g |
| Natrium | 0 g |

