Laddar

Piltti Nordliga smaker 250g Potatis och lax med krämig sås 1-3år
Alla Piltti produkterFörpackningsmärkningar
Förpackningsmärkningar
Information
Information
PILTTI Nordiska Smaker Potatis och lax i krämig örtsås 250 g är en god fiskmåltid som kombinerar lax, en riklig mängd grönsaker och fyllig grädde.…
Tillverkningsland
Allergener
Fiskar, Mjölk
Ingredienser
Ppotatis (30, 8%), vatten, rekonstituerad skumMJÖLK (13, 7%), LAX* (8, 8%), sötpotatis (4, 6%), ärter (4, 6%), majsstärkelse, laktosfri GRÄDDE (1, 9%), rypsolja, citronjuice från koncentrat, salt, dill, persilja, vitpeppar. *msc fiske.
Kontaktuppgifter
Suomen Nestlé Oy
PL 421, 20101 Turku
0800-06161, kuluttajapalvelu@fi.https://nestle.com
Tillverkare
Suomen Nestlé Oy
PL 421, 20101 Turku
0800-06161, kuluttajapalvelu@fi.https://nestle.com
EAN
Egenskaper
Egenskaper
Förvaringsanvisning
Förvaring: Oöppnad burk i rumstemperatur. Öppnad burk med påsatt lock i kylskåp ca 1 dygn. Bäst före utgången av: Se locket.
Bruksanvisning
Serveras på ren tallrik till sittande barn under uppsyn. Mat som finns kvar på tallriken får inte användas senare eller värmas upp igen. Använd inte produkten om glasburken eller locket är skadat. Använd produkten endast från angiven ålder. Använd plastsked.
Näringsinnehåll
Näringsinnehåll
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Energi | 322 kJ / 77 kcal |
| Fett | 2,5 g |
| - varav mättat fett | 0,6 g |
| Kolhydrat | 9,5 g |
| - varav sockerarter | 1,5 g |
| Protein | 3,5 g |
| Salt | 0,23 g |
| Fiber | 1 g |
| Natrium | 0,1 g |


