Laddar

Piltti Puffi 28g Majssnacks med jordgubbs- och banansmak 7 mån
Alla Piltti produkterInformation
Information
Majssnacks med jordgubb och banan.
Tillverkningsland
Allergener
Nöt, Jordnöt, Spannmål och -produkter som innehåller gluten
Ingredienser
Majsmjöl (94%), solrosolja, jordgubbspulver (3, 8%), bananpulver (2, 7%), surhetsreglerande medel (kalciumkarbonat), förtjocknings medel (pektin), emulgeringsmedel (lecitin), antioxidationsmede (alfa-tokoferol), vitamin (tiamin), mineraler (järn, zink). Kan innehålla JORDNÖTTER, NÖTTER och spannmål som innehåller GLUTEN.
Kontaktuppgifter
Suomen Nestlé Oy
PL 50, 02151 Espoo
kuluttajapalvelu@fi.https://nestle.com, 0800-06161
EAN
Egenskaper
Egenskaper
Förvaringsanvisning
Förpackad i en skyddande atmosfär. Efter öppning förvara förpackningen väl tilsluten på en torr plats med omgivningstemperatus och förbruka produkten inom 1 vecka. Bäst före utgången av.
Bruksanvisning
Använd inte produkten om förpakningen är skadad. Följ åldersrekommendationen för produkten. ges enbart under uppsyn till ett sittande barn som kan äta fast föda. Puffar kan vara svåra att tugga om de torkat. Kontrollera alltid produktens konsistens före servering. Tvätta dina och barnets händer innan servering.
Näringsinnehåll
Näringsinnehåll
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Energi | 1 816 kJ / 431 kcal |
| Fett | 11 g |
| - varav mättat fett | 1,1 g |
| Kolhydrat | 74 g |
| - varav sockerarter | 4,8 g |
| Protein | 7 g |
| Salt | 0,15 g |
| Järn | 6,7 mg |
| Fiber | 4 g |
| Natrium | 0,1 g |
| Tiamin | 1,6 mg |
| Zink | 2 mg |

