Laddar
Vaihda kieltä
Ändra språk
Produkternas datakvalitet kan variera beroende på språkval.

PILTTI 35g vetesnacks med banan och hallon 10mån
Alla Piltti produkterUngefär1,89 €
Vertailuhinta 54,00 €/kg
Information
Information
PILTTI Puffi Banan-hallon är vetesnacks med smak av banan och hallon, och de är lämpliga som mellanmål för spädbarn från 10 månaders ålder. Puffar är…
Tillverkningsland
Portugal
Allergener
Nöt, Jordnöt, Spannmål och -produkter som innehåller gluten, Vete
Ingredienser
VETEmjöl (87%), solrosolja, bananpulver (3, 3%), mineralämne (kalcium), hallonpulver (0, 5%), antioxidationsmedel (alfa-tokoferol), vitamin (tiamin).
Kontaktuppgifter
Suomen Nestlé Oy
Keilasatama 5, PL 50, 02151 Espoo
0800-06161, kuluttajapalvelu@fi.https://nestle.com
EAN
8445290089908
Vi uppdaterar produktinformationen regelbundet. Vi rekommenderar dock att du alltid kontrollerar ingredienserna på produktförpackningen.
Egenskaper
Egenskaper
Förvaringsanvisning
Efter öppning förvara förpackningen väl tillsluten på en torr plats med omgivningstemperatur och förbruka produkten inom 1 vecka. Använd inte produkten om förpackningen är skadad.
Bruksanvisning
Ges enbart under uppsyn till ett sittande barn som kan tugga fast föda.
Näringsinnehåll
Näringsinnehåll
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Energi | 1 756 kJ / 416 kcal |
| Fett | 9,3 g |
| - varav mättat fett | 1,1 g |
| Kolhydrat | 74 g |
| - varav sockerarter | 3 g |
| Protein | 8,2 g |
| Salt | 0,10 g |
| Kalcium | 310 mg |
| Fiber | 1,8 g |
| Natrium | 0 g |
| Tiamin | 1,9 mg |

