Laddar

PILTTI 35g Majs- och havresnacks med mango och banan 15m
Alla Piltti produkterInformation
Information
PILTTI Puff Mango‑banan är majs‑ och havrspuffar med smak av mango och banan, utvecklade för barn över 15 månader, och lätta att plocka upp med små…
Tillverkningsland
Allergener
Nöt, Jordnöt, Spannmål och -produkter som innehåller gluten
Ingredienser
Majsmjöl (72, 9%), fullkornsHAVREmjöl (18, 4%), vegetabilisk olja (solros), mangoflingor (4, 0%), bananflingor (1, 0%), surhetsreglerande medel (kalciumkarbonat), antioxidationsmedel (tokoferolrika extrakt), vitamin (tiamin). Kan innehålla JORDNÖTTER och NÖTTER.
Kontaktuppgifter
Suomen Nestlé Oy
PL 50, 02151 Espoo
0800-06161, kuluttajapalvelu@fi.https://nestle.com, https://www.piltti.fi
EAN
Egenskaper
Egenskaper
Förvaringsanvisning
Efter öppning förvara förpackningen väl tillsluten på en torr plats med omningstemperatur och förbruka produkten inom 1 vecka.
Bruksanvisning
Följ ålderesrecommendationen för produkten. Ges enbart under uppsyn till ett sittande barn som kan äta fast föda. Puffar kan vara svåra att tugga om de utsatts för luft under en längre tid. Kontrollera alltid produktens konsistens före servering. Servera inte puffar direkt ur metallförpackningen till barnet. Tvätta dina och barnets händer innan servering. Använd inte produkten om förpackningen är skadad.
Näringsinnehåll
Näringsinnehåll
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Energi | 1 833 kJ / 435 kcal |
| Fett | 12 g |
| - varav mättat fett | 1,6 g |
| Kolhydrat | 73 g |
| - varav sockerarter | 3,1 g |
| Protein | 7,5 g |
| Salt | 0,10 g |
| Kalcium | 325 mg |
| Fiber | 2,5 g |
| Tiamin | 1,9 mg |

