Laddar

PILTTI Puffi 7g vetesnacks med banan 10mån
Alla Piltti produkterInformation
Information
PILTTI Puffi Banan 7 g är vetesnacks med banansmak som passar som mellanmål för barn från 10 månaders ålder. Puffarna är utvecklade för barns behov…
Tillverkningsland
Allergener
Nöt, Jordnöt, Spannmål och -produkter som innehåller gluten, Vete
Ingredienser
VETEmjöl, solrosolja, bananpulver, surhetsreglerande medel (kalciumkarbonat), antioxidationsmedel (alfa-tokoferol), vitamin (tiamin). Kan innehålla JORDNÖTTER och NÖTTER. Till 100 gram av den färdiga produkten har använts 97, 5 g vetemjöl och 6g bananpulver.
Kontaktuppgifter
Suomen Nestlé Oy
Keilasatama 5, 02151 Espoo
0800-06161, kuluttajapalvelu@fi.https://nestle.com, https://www.piltti.fi
EAN
Egenskaper
Egenskaper
Förvaringsanvisning
Efter öppning förvara förpackningen väl tillsluten på en torr plats med omgivningstemperatur och förbruka produkten inom 1 dygn.
Bruksanvisning
Följ åldersrekommendationen för produkten. Ges enbart under uppsyn till ett sittande barn som kan äta fast föda. Puffar kan vara svåra att tugga om de torkat. Kontrollera alltid produktens konsistens före servering. Tvätta dina och barnets händer innan servering. Använd inte produkten om förpackningen är skadad.
Näringsinnehåll
Näringsinnehåll
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Energi | 1 771 kJ / 420 kcal |
| Fett | 9,2 g |
| - varav mättat fett | 1,1 g |
| Kolhydrat | 75,1 g |
| - varav sockerarter | 4,3 g |
| Protein | 8,2 g |
| Salt | 0,10 g |
| Kalcium | 310 mg |
| Fiber | 1,8 g |
| Tiamin | 1,9 mg |

