Laddar

Porokylän Äkta Karelska piroger 9 st / 540 g laktosfri
Alla Porokylän produkterFörpackningsmärkningar
Förpackningsmärkningar
Information
Information
Laktosfri Äkta Karelsk piroger fryst. Smort med smör.
Tillverkningsland
Allergener
Mjölk, Spannmål och -produkter som innehåller gluten, Råg, Vete
Ingredienser
laktosfri fullMJÖLKdryck (Finland), ris (16 % EU), fullkornRÅGmjöl (Finland), VETEmjöl (inneh. mjölbehandlingsmedel E300) (Finland), laktosfritt SMÖR (Finland), joderat salt.
Kontaktuppgifter
Porokyläm Leipomo Oy
Kyrönrannankatu 2, 75500 Nurmes
013 316940
Tillverkare
Porokylän Leipomo Oy
Kyrönrannankatu 2, 75500 Nurmes
EAN
Egenskaper
Egenskaper
Förvaringsanvisning
Förvaring: Produkten förvaras i frystemperatur (-18⁰C eller kallare) fram till den som är angiven på förpackningen. Smältes: Förvaring under +6 grader.
Bruksanvisning
Upptining: I mikrovågsugn: Värm på full effekt (900 W) 2–3 minuter. Ifall du tinar endast en del av pirogerna, ska du minska uppvärmningseffekten. I ugn: Värm ugnen till 225 grader. Rada ut de otinade pirogerna på en plåt. Värm på mellersta falsen cirka 8–10 minuter.
Näringsinnehåll
Näringsinnehåll
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Energi | 755 kJ / 180 kcal |
| Fett | 5,6 g |
| - varav mättat fett | 3 g |
| Kolhydrat | 27 g |
| - varav sockerarter | 3,7 g |
| Protein | 5 g |
| Salt | 1,00 g |
| Fiber | 3 g |
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Laktos | 0 g |


