Laddar

Porokylän Glutenfri bulle med smöröga 2 st / 150 g
Alla Porokylän produkterFörpackningsmärkningar
Förpackningsmärkningar
Information
Information
Läckert glutenfritt smörbullepaket, förpackat i 2 stycken. Laktosfri. Fryst produkt.
Tillverkningsland
Allergener
Ägg, Mjölk, Sesamfrön, Sojabönor, Senap, Havre
Ingredienser
socker, glutenfri mjölblandning (rismjöl, majsmjöl, potatismjöl, psyllium), laktosfritt SMÖR (15 %) (Finland), vatten, potatisstärkelse, tapiokastärkelse, jäst, ÄGGmassa [ÄGG, salt, surhetsreglerande medel (E330), konserveringsmedel (E202), emulgeringsmedel (E471, E475)], laktosfritt MJÖLKpulver, vegetabilisk fettblandning [vatten, rapsolja, emulgeringsmedel (E471, E481)], rismjöl, psyllium, joderat salt, kardemumma, jäsningsmedel (E450, E500), förtjockningsmedel (E415).
Kontaktuppgifter
Porokylän Leipomo Oy
Kyrönrannankatu 2, 75500 Nurmes
EAN
Egenskaper
Egenskaper
Förvaringsanvisning
Produkten förvaras i frysen (-18°C) till det datum som anges på förpackningen. Upptinad produkt får inte frysas om.
Bruksanvisning
Upptining i mikrovågsugn (600W) cirka 30 s eller i rumstemperatur ca 1 timmar.
Näringsinnehåll
Näringsinnehåll
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Energi | 1 408 kJ / 337 kcal |
| Fett | 14 g |
| - varav mättat fett | 7,4 g |
| Kolhydrat | 48 g |
| - varav sockerarter | 21 g |
| Protein | 3,3 g |
| Salt | 0,80 g |
| Fiber | 2,6 g |
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Laktos | 0 g |


